Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер
Сергій Лис,
старший науковий співробітник відділу
новітньої історії Волинського краєзнавчого музею, м.Луцьк
 
ВОЛИНСЬКІ ДИСИДЕНТИ КРІЗЬ ПРИЗМУ ЕКСПОНАТІВ
ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ
 
У 1960-х – 1970-х роках у радянському суспільстві виникла нова форма опозиції – дисиденство. «Незгідні» висували реальну альтернативу тоталітарному режимові та наростаючим кризовим явищам у духовному житті суспільства – нігілізму, соціальній апатії, дегуманізації. Найхарактернішою рисою цього українського руху опору було поєднання боротьби проти національного гніту з боротьбою за демократичні права людини. Їх далекосяжною метою була деколонізація України шляхом вільних виборів, які повинні відбутися в республіці під наглядом ООН [1].
По суті, дисидентський рух в Україні у 1960-х – 1980-х роках, незважаючи на репресії та переслідування його учасників, зробив значний внесок у наближення і проголошення незалежності України. Більшість вимог, програм, ідей, які висувалися цим рухом упродовж тридцяти років, у тій чи іншій мірі здійснилися або ж здійснюються в сучасній Україні.
Враховуючи те, що в дисидентському русі брали участь багато волинян, дана тема, починаючи з середини 1990-х років, активно досліджувалася науковцями Волинського краєзнавчого музею. Так, у квітні 1996-го року з ініціативи директора музею Анатолія Силюка було проведено ювілейний вечір до шістдесятиріччя Валентина Мороза. На нього, крім самого ювіляра, прийшли його однодумці, учасники волинського руху опору 1960-х – 1980-х років Дмитро Іващенко, Олеся Ковальчук, Кость Шишко і колишній політв’язень Юрій Сачук [2]. Тоді ж, до 30-ти річчя Луцького судового процесу, було відкрито виставку "Волиняни – учасники дисидентського руху в Україні”, яку разом з працівниками відділу новітньої історії підготувала провідний науковий співробітник музею Ольга Гриморович [3].
У серпні 2006-го року презентовано виставку "Високий дух з Україною у серці” за матеріалами з особистого архіву дисидентки Наталії Каразії із селища Колки Маневицького району, які пані Наталія особисто передала музею. Підготувала виставку науковий співробітник Тамара Копилова. Тоді фонд Наталії Каразії, а це чималий масив документів, фотографій, спогадів про непрості дисидентські будні українських учасників опору 1960-х – 1980-х років, складав 600 описаних одиниць. Зараз він постійно поповнюється, оскільки дисидентка продовжує передавати матеріали зі свого особистого архіву.
У 2009 році автор цих рядків підготував виставку "Шляхами до незалежності волинські дисиденти в русі опору 1960-х –1980-х років”, приурочену до Дня соборності України та сімдесятиріччя від дня народження В’ячеслава Чорновола. На ній вперше було представлено понад 150 експонатів, які належали нашим землякам, відомим дисидентам з Волині – Данилові Шумуку, Валентину Морозу, Дмитру Іващенку, Миколі Коцу, Євгену Сверстюку та Наталії Каразії.[4]. Виставка з успіхом експонувалася протягом двох років. А 2011 року, напередодні 20-ї річниці проголошення незалежності України, основні матеріали з неї були використані при оновленні постійно діючого залу експозиції Волинського краєзнавчого музею "Волинь у 1945-1991 роках”.
Розпочинається тема дисидентського руху на Волині матеріалами про Данила Шумука, уродженця села Боремщина Любомльського району. Ця людина незламного духу і неймовірної мужності за свою боротьбу, спрямовану на дотримання демократичних і загальнолюдських цінностей в Україні, відбула ув’язнення у польських, німецьких і російських тюрмах і таборах 42 роки 6 місяців і 7 діб [5]. У 1930-і роки він був членом демократичного крила Комуністичної партії Західної України. Після приходу у 1939-році на Волинь радянської влади переконався у її злочинній суті. В роки Другої світової війни воював у лавах Української Повстанської Армії. У 1979 році Данило Шумук став членом Української Гельсінської Групи, першої відкритої дисидентської організації, яка вимагала від влади дотримання прав людини в УРСР. У демократичному світі нашого земляка шанують як одного з найвідоміших "в’язнів совісті”. В експозиції представлені фотографії Данила Шумука, його лист із заслання до доньки Віри [6], книга спогадів "Пережите і передумане”. Особливо цікавою є світлина, на якій зафіксовано рукостискання волинського дисидента з президентом США Рональдом Рейганом у 1987 році, коли Данило Шумук нарешті вийшов на волю [7].
Першого вересня 1965 року, на самому початку першого "покосу інтелігенції”, в Луцьку були заарештовані викладачі місцевого педагогічного інституту Валентин Мороз та Дмитро Іващенко. Валентин Мороз – волинянин. Народився 15 квітня 1936 року у селі Холонів Горохівського району. Під час нетривалого викладання у Луцькому педінституті брав активну участь у роботі літературної студії, яку очолював викладач української мови та літератури, уродженець Полтавщини Дмитро Іващенко. Обидва викладачі розмовляли зі студентами на заборонені теми, поширювали самвидавну літературу. За "антирадянську агітацію та пропаганду” і були ув’язнені.
В експозиції представлено низку цікавих експонатів, що висвітлюють діяльність цих двох борців за свободу слова. Це, зокрема, щоденник Дмитра Іващенка періоду ув’язнення з 12 листопада 1965 року до 12 листопада 1966 року, в якому він описує свої важкі табірні будні [8].
Комплекс фотографій відтворює миті, вихоплені зі страдницького життя наших земляків. Тут Дмитро Іващенко у вишиванці в оточенні своїх студентів [9], світлини, присвячені закордонній діяльності Валентина Мороза після того, як його у 1979 році разом з групою інших політв’язнів було обміняно на арештованих у США агентів КДБ і вислано з СРСР. Серед них і знімки Валентина Мороза під час зустрічі з прем’єр-міністром Баварії Б. Штравсом у 1979 році [10] та під час україно-афганської антивоєнної демонстрації в Нью-Йорку на початку 1980-х років [11].
Серед учасників руху опору і ще один наш відомий земляк – Микола Коц. Він народився в селі Гуща Любомльського району. У 1960-х роках, викладаючи у Копичинському сільськогосподарському технікумі Тернопільської області, Микола Коц не боявся говорити своїм студентам правду, яка замовчувалася в СРСР, виготовляв і поширював самвидавну продукцію, у якій викривав злочинну суть комуністичної влади. За це й був заарештований і 1968 року відправлений у далеку Мордовію [12]. Повернувся на Волинь аж у 1979 році. В 1988 році створив Волинську організацію Української Гельсінської Спілки.
В експозиції, окрім фотографії Миколи Георгійовича [13], представлено комплекс оригінальних документів, пов’язаних з його особою. Чи не найцікавішими з них є самвидавні матеріали, створені ним власноруч на засланні [14]. До речі, деякі зразки такої продукції Микола Коц закодовував ним же придуманою системою спеціального подання інформації.
Видатний сучасний український публіцист і літературознавець, активний учасник націонал-демократичного руху 1960-х – 1980-х років Євген Сверстюк народився 13 грудня 1928 року у селі Сільце Горохівського району. Він співавтор одного з найпопулярніших творів українського самвидаву 60-х років – памфлету "З приводу процесу над Погружальським”, а також низки есеїв. При чому, усі ці твори підписував власним іменем, не боячись висловлювати у них свої погляди на радянську дійсність. 1972 року був заарештований і наступного року запроторений до табору у Пермській області. Звільнений лише у жовтні 1983 року.
Дисидентська діяльність Євгена Сверстюка – це насамперед протест митця проти нав’язуваних йому системою рамок. І саме літературознавчі статті, інтерв’ю з Євгеном Сверстюком, книги (в експозиції наявна його праця "Блудні сини України”) [15] найповніше висвітлюють його діяльність . Представлені в експозиції музею і світлини дисидента з Волині [16].
Наталія Каразія народилася 14 листопада 1936 року в селищі Колки Маневицького району. З середини 1960-х років активно співпрацювала з Іваном Дзюбою, Іваном Світличним, тим же Євгеном Сверстюком, більшість матеріалів про якого передані до музею саме нею. З часом доля познайомила її з Михайлиною Коцюбинською, яка часто приїздила в Колки до Каразії, та з сім’єю В’ячеслава Чорновола. Наталія Хомівна постійно передруковувала твори дисидентів. Таким чином, заборонене радянською цензурою вільне слово правди приходило до людей, розкривало очі на реалії суспільного життя. Писала і власні літературознавчі та громадсько-політичні дослідження.
В експозиції представлені фотографії Наталії Каразії та документи (наприклад, посвідчення про отримання нею громадянства УНР у 1990 році) [17], які висвітлюють її роль в дисидентському русі. Найцікавішими є листи, написані до Наталії Каразії одним із лідерів дисидентського руху В’ячеславом Чорноволом [18], з яким товаришувала паніНаталія і на прохання якого друкувала окремі випуски самвидавного "Українського Вісника” та інші матеріали [19]. Варто згадати і той факт, що у середині 1980-х років Наталія Каразія стала членом Української Гельсінської Спілки.
До матеріалів дисидентського руху в експозицію додано і кілька експонатів етнографічного характеру. Це чорнильні ручки [20] і чорнильниця радянської епохи та друкарська машинка 1977 року випуску [21], із вставленим у неї, друкованим особисто Наталією Каразією, аркушем. Зроблено це автором цих рядків для підкреслення ненасильницького, демократичного характеру дисидентського руху, зброєю якого було правдиве слово, яке не могла заглушити навіть найпотужніша в світі пропагандистська машина радянської тоталітарної системи.
Сподіваємось, що матеріали з історії дисидентського руху, розміщені в оновленій частині експозиції, сприятимуть глибшому розумінню відвідувачами Волинського краєзнавчого музею значимості націонал-демократичних прагнень української інтелігенції 1960-х – 1980-х років. Адже сприйняття істинності класичного постулату демократії "вільний розвиток кожного є умовою вільного розвитку всіх” – це передумова побудови не лише громадянського суспільства європейського зразка, а й справді соборної національної держави. Бо лише коли права та соціальний захист людини стають базовою основою устрою держави, можливим стає процвітання усіх її громадян.
____________________
1. Малик Я., Вол Б., Чуприна В. Історія української державності / Малик Я., Вол Б., Чуприна В. – Львів: Світ, 1995 – 248 с.
2. Лис В. Дві весни Валентина Мороза / В. Лис // Волинь. – 1996 – 30 квітня.
3. Грицина Л. Хроніки виставкової діяльності музею. 1994 – 1998 рр./Л. Грицина // Волинський музей. Історія і сучасність. Науковий збірник. Випуск ІІ – Луцьк: Надстир’я, 1999. – С. 43-56.
4. Лис С. Волинські дисиденти в русі опору в 1960-х – 1980-х роках (за матеріалами Волинського краєзнавчого музею)/ С. Лис// Волинський музей: Історія і сучасність. Науковий збірник. Випуск IV – Луцьк: МП "Пульс”, 2009. – С. 69-71.
5. Міжнародний біографічний словник дисидентів країн Центральної та Східної Європи й колишнього СРСР Т. І. Україна. Частина 2. – Харків: Права людини, 2006 – 658 с.
6. Фонди ВКМ, інв. № ДМ – 61042
7. Фонди ВКМ, інв. № ДМ – 61041
8. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 16277
9. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 16265
10. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 16287
11. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 16288
12. Русначенко А. Національно-визвольний рух в Україні. Середина 1950-х – початок 1990-х років Т. І / Русначенко А. – Київ: в-во ім. Олени Теліги, 1998 – 308 с.
13. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 15185
14. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 17322
15. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 16292
16. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 19624; 19934; 16288
17. Фонди ВМ, інв. № ДМ – 53752
18. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 19907; 19908
19. Фонди ВКМ, інв. № КДФ – 19903
20. Фонди ВКМ, інв. № Р4 – 1064
21. Фонди, ВКМ, інв. № Р4 – 2456
______________________________________
Волинський музейний вісник: Наук. зб.: Вип. 3. / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА; Волин. краєзн. музей; каф. документознавства і музейн. справи ВНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк, Є. Ковальчук. – Луцьк, 2012. – С. 107-109.
Категорія: Статті | Додав: administrator (24.07.2012) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 1723 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz