Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер
До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка
 
Поштівки Шевченківської тематики
Філокартична Шевченкіана налічує більше тисячі листівок, які видавалися й продовжують виходити комплектами, серіями або окремими поштівками. Листівки, присвячені Т.Г.Шевченку, можна поділити на художні, репродукційні та фотонатурні. Однією з перших шевченківських листівок була репродукція портрета Т.Шевченка роботи художника І.Крамського; вийшла вона в Москві 1905 року. 1906 року листівка з автолітографією портрета Шевченка роботи Ф.Красицького була видана в Києві. До 1917 року в Україні вийшло близько 300 листівок на шевченківську тематику – переважно його портрети, репродукції творів і фото шевченківських місць. Особливо часто зображували Канів і могилу на Чернечій (Тарасовій) горі з чавунним хрестом на ній. У виготовленні листівок брали участь художники М.Самокиш, С.Васильківський, В.Корнієнко, Ф.Різниченко, М.Дяченко; часто репродукувалися твори О.Сластіона, І.Рєпіна, К.Трутовського, І.Крамського. І.Ю.Рєпін 1908 року виконав малюнок «Прометей» для листівки, кошти від реалізації якої мали йти на спорудження пам’ятника поетові.
1911-й рік був роком пам’яті, роком 50-річчя від часу смерті Т.Г.Шевченка. Тому того року вийшло багато окремих листівок, або були започатковані великі серії, видання яких продовжувалося і в наступні роки. У 1911-12 pp. вийшло понад 100 листівок, які разом становили серію «Батьківщина поета» і репрезентували шевченківські місця. У 1911-16 pp. виходило багато листівок з портретами Шевченка і закликами жертвувати гроші на спорудження в Києві пам’ятника поетові. Тоді ж було видано серію з восьми листівок «Малярські твори Т.Г.Шевченка». 3 1911 до 1918 року в Коломиї, в друкарні Оренштайна вийшло 6 серій репродукцій малярських творів Шевченка (57 листівок) і серія ілюстрацій О.Сластіона до поеми «Гайдамаки». Така серія з 15-ти листівок подарована Волинському краєзнавчому музеєві Оленою Отт-Скоропадською і нині зберігається у фондах. До 50-річчя від року смерті поета в Петербурзі видано серію з 10-ти листівок – репродукції офортів Шевченка
Перша радянська листівка, присвячена Т.Г.Шевченку, видана 1918 року. На ній зображено проект пам’ятника Кобзареві в Москві скульптора С.Волнухіна, встановленого за ленінським планом монументальної пропаганди. Пам’ятник до наших днів не зберігся; раритетом є і листівка з його зображенням. У 1920-х роках окремі листівки шевченкіани видано в Києві і Лубнах.
1935 р. в Харкові за конкурсним проектом скульптора М.Манізера, розробленого разом з архітектором Й.Лангбардом, споруджено пам’ятник Т.Г.Шевченку. Того ж року ця подія знайшла відображення в серії з семи листівок. 1938 року вийшло 3 серії (40 листівок) з репродукціями художніх творів Шевченка; окремі листівки тематично присвячені Каневу й іншим шевченківським місцям. 1939 року в Москві видано серію з 12 листівок (репродукції творів Шевченка-художника).
У 1942-43 році український графік В.Касіян створив цикл плакатів «Гнів Шевченка – зброя перемоги». Плакати частково були видані у вигляді листівок; їх скидали з літаків на територію тимчасово окупованої гітлерівцями України. 1944 року в Києві видано дві листівки з репродукціями малярських творів Шевченка.
У 2-й половині XX ст. у зв’язку з відзначенням ювілеїв Т.Г.Шевченка видано кільканадцять значних серій поштових листівок, до яких увійшли як репродукції художніх творів самого Шевченка, так і репродукції творів на шевченківські мотиви художників І.І.Їжакевича, Ф.Кричевськоґо, М.Глущенка, А.Монастирського, С.Караффи-Корбут, А.Базилевича, В.Куткіна та багатьох інших. Так, 1955 року вийшов комплект із 12 листівок «Т.Г.Шевченко» (репродукції його творів); 1961 – 1 серія з 12 листівок на мотиви творів поета; 1962 – «Художня виставка до 100-річчя з дня смерті Т.Г.Шевченка» (3 комплекти – 40 листівок). А.Д.Базилевич у 1961-62pp. створив серію малюнків для поштових листівок з українськими народними піснями на слова Шевченка: «Садок вишневий коло хати», «Од села до села», «У гаю, гаю», «Ой, гоп гопака», «Перебендя старий, сліпий», «Якби мені черевики» та ін. (вийшли 1963 p.). Того ж року видано серії «Т.Г.Шевченко в українській радянській графіці» (17 листівок), «По шевченківських місцях» (24 листівки); 1964 – «Шевченко – художник» (24 листівки); «1814 – 1964» (7 листівок); 1965 – «Художники Кобзареві. Республіканська художня виставка, присвячена 150-річчю з дня народження Т.Г.Шевченка» (32 листівки); 1972 – «Т.Г.Шевченко – художник» (29 листівок). Листівки шевченківської тематики виходили як серійно, так і окремими одиночними виданнями; з шевченківських місць частіше від інших зображувався Канів.
Листівки, присвячені життю та творчості Великого Кобзаря виходили й за кордоном – у Швеції, Японії, Канаді, Сполучених Штатах, в багатьох інших країнах.
З багатьма зразками філокартичної Шевченкіани знайомить «Шевченківська світлиця Миколи Куделі», а також виставка, присвячена 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря, розгорнута у Волинському краєзнавчому музеї.
Наталія Пушкар,
головний хранитель
Волинського краєзнавчого музею
Категорія: Статті | Додав: administrator (25.02.2014) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 1267 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz