Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер
Людмила Завада,
науковий співробітник відділу науково-освітньої роботи
Волинського краєзнавчого музею, м.Луцьк
 
ОДНОДЕННІ ПРОЕКТИ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ. НОВІ МОЖЛИВОСТІ СПІВПРАЦІ З НАВЧАЛЬНО-ОСВІТНІМИ ЗАКЛАДАМИ
 
Музей у сучасному світі є не лише місцем збереження, дослідження та популяризації матеріальних свідчень про людину та середовище її проживання. Сьогодні музей – це соціокультурний інститут, котрий ставить перед собою, окрім специфічних професійних завдань, ще й завдання просвітницькі, естетичні та виховні. Можна навіть стверджувати, що сучасний музей – це своєрідний центр духовної культури майбутнього.
Музей і школа в меті своєї діяльності традиційно мають багато спільного: виховувати почуття патріотизму, свідоме ставлення до надбань світової та вітчизняної науки і культури, розвивати мислення, творчі здібності та певні практичні навички, стимулювати творчу активність особистості тощо. Музей є унікальним засобом навчання і виховання: експонати надають можливість своєрідного «транслювання» інформації, яка зосереджена в них.
Аналізуючи науково-освітню діяльність Волинського краєзнавчого музею протягом останніх років, можна зробити висновок про певний досвід успішної реалізації проектів, здійснених у тісній співпраці з навчальними закладами.
Так, 12 січня 2012 року був проведений тематичний вечір-портрет «Служити Богові та Україні», приурочений 130-річчю від дня народження відомого українського державного діяча митрополита Іларіона (професора Івана Огієнка). На вечорі виступив дослідник життя і творчості Івана Огієнка, голова Волинського обласного ветеранського громадсько-культурного товариства «Холмщина», заслужений працівник культури України та член Національної спілки краєзнавців України Микола Антонович Онуфрійчук. На заході була представлена фотодокументальна виставка за матеріалами фондів ВКМ. Активними учасниками акції стали студенти Волинського коледжу технологій та бізнесу ВНУ імені Лесі Українки.
25 січня у ВКМ відбувся вечір пам’яті А. Ю. Кримського (1871-1942) «І сниться мила Україна», приурочений 70-ій річниці від дня смерті видатного українського вченого. Музей презентував виставку фотодокументальних матеріалів, в тому числі і прижиттєве фото Агатангела Кримського, виготовлене в Москві, у фотомайстерні К. Круповича (1914 р.). Про дослідження А. Кримським історії Ірану, Туреччини та Арабського Сходу, а також ролі козацтва у боротьбі проти османсько-турецьких загарбників розповіла Олена Огнєва, кандидат історичних наук, сходознавець, доцент кафедри документознавства і музейної справи ВНУ імені Лесі Українки. Запрошені на музейний захід учні Луцького педагогічного коледжу мали змогу прослухати поезію Агатангела Кримського.
27 січня була проведена історична година до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту «Трагедія єврейського народу». Співробітники музею підготували фотодокументальну виставку, яка представляла історію Голокосту в Європі починаючи з 1933 року і до кінця Другої світової війни. На заході був присутній виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного іудаїзму Сергій Швардовський, котрий висвітлив події, пов’язані з Голокостом на території Волині, а також розповів про діяльність єврейської громади в наші дні. Представниця громади Софія Шпінгер поділилась особистими спогадами про Голокост. Присутні мали змогу переглянути фільми Людмили Ченіцової «Голокост на території Волині», а також прослухати концерт творів музичної класики у виконанні струнного квартету викладачів Луцької музичної школи №1 імені Фредеріка Шопена.
13 лютого відбувся вечір-зустріч «Час і досі не загоїв рани», присвячений Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Присутні на зустрічі учні Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою почули спогади про нелегку долю наших військових на території Афганістану від запрошених ветеранів, членів Волинської обласної спілки ветеранів Афганістану М. Оніщука та М. Пугача. З нагоди урочистості співробітниками музею були створені виставки книг та фотодокументальних матеріалів. На вечорі звучали пісні, поезії воїнів-афганців, демонструвались фільми про їх солдатські будні.
25 лютого для вихованців ДНВК №17 була проведена традиційна екскурсія-казка «Прощання із Зимонькою-Зимою» (з циклу «Чарівні пори року»). Юних гостей музею радо зустрічали Зима, Весна та Бабуся-казкарка, аби провести їх у цікаву мандрівку експозиційними залами відділу природи і познайомитиз життям рослинного і тваринного світу Волині. Казкові герої та дошкільнята провели час у розвиваючих іграх, загадках, читанні інсценізованих уривків казок, поезій на дану тематику.
28 лютого музейними співробітниками проведений вечір-портрет на пошанування Петра Антоновича Косача, українського громадського діяча, батька Лесі Українки, з нагоди його 170-річчя від дня народження. На вечорі Віра Комзюк, завідувач Колодяжненського літературно-меморіального музею розповіла про цікаві факти з життя Петра Антоновича. Увазі присутніх була представлена виставка фотодокументальних матеріалів про життя і діяльність П. А. Косача на Волині, збережених у музейних фондах. Співробітники музею підготували слайд-фільм, котрий наглядно схарактеризував побут і різносторонню діяльність родини Косачів, що її незмінною опорою на всіх життєвих стежках був Петро Антонович.
6 березня відбувся літературний журнал «Крізь біль – в життя, до світла…» з нагоди 65-ої річниці від дня народження української поетеси Людмили Лежанської (1947 - 1981). Захід проходив у рамках музейного проекту «Відомі жінки Волині». Учасниками акції стали родичі поетеси: Ніна Терещук, Лариса Стасюк, яка подарувала музею книгу Л. Лежанської «Мій опротестований долею і людьми світ», її товариші, знайомі: Василь Іщук, Юрій Михайловський. Представник красного письменства Олена Криштальська, член НСПУ, Лауреат літературної премії імені Василя Мисика розповіла про своє товариське спілкування з Людмилою, а також подарувала присутнім власні поетичні рядки, присвячені їй. На заході було розгорнуто виставку з фондів музею, котра презентувала листи, світлини, рукописи, вітальні телеграми з особистого архіву поетеси. Поезію Л. Лежанської читали учні 6 класу Луцької ЗОШ № 22(кл. керівник Ольхович О. Г.), а також наймолодші учасники свята – першокласники Луцького НВК № 26 (кл. керівник Мойсійчук О. В.).
20 березня була проведена зустріч «Музейна доля Григорія Гуртового» до 55-річчя від дня заснування Торчинського народного історичного музею та презентація книги його директора, заслуженого працівника культури України Г. Гуртового «Городок. Історична доля села Городок Луцького району: історико-краєзнавчі нариси». На зустріч прийшли колеги та учні ветерана музейної справи, а його захоплююча розповідь не залишила байдужими і майбутніх музейчиків, істориків та документалістів – студентів історичного факультету ВНУ імені Лесі Українки. Впродовж зустрічі Григорій Гуртовий особисто вручив членські квитки Національної спілки краєзнавців України новим членам: Миколі Якименку, Валерію Мельнику, Євгенії Ковальчук, Володимиру Савицькому.
29 березня відбувся вечір-портрет польської актриси, письменниці й драматурга, волинянки за походженням Габріелі Запольської «Її душа жила на Волині», приурочений до 155-ої річниці від дня народження. Спеціально до урочистості музей презентував фотодокументальну виставку зі своїх колекцій. Учні Волинського державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського мали змогу поспілкуватись із дослідницею життя і творчості видатної землячки, колишнім педагогом Прилуцької загальноосвітньої школи Ольгою Рудник. Вона стала однією з перших, хто відроджував ім’я письменниці на її малій батьківщині, у селі Прилуцькому, де й досі існують руїни батьківського маєтку. Цікавою була і розповідь волинського журналіста, в минулому – співробітника ВКМ Олександра Ващука, котрий особисто займався перекладом творів Габріелі Запольської. Зі словами подяки і надії на подальшу співпрацю в справі дослідження невідомих фактів біографії польської актриси виступив представник Генерального консульства республіки Польща у Луцьку Томаш Адамський. Для присутніх прозвучали музичні твори у виконанні учасників польського товариства імені Тадеуша Костюшка, а також фрагменти з книги Габріелі Запольської «Сезонне кохання», прочитані мовою оригіналу учнями Луцької спеціалізованої школи №1.
2 квітня у ВКМ була проведена екологічна година «Птахи прилетіли», приурочена до Міжнародного дня птахів. Науковці відділу природи Волині знайомили учасників заходу, вихованців Луцького дитячого садка №17, із перелітними птахами рідного краю засобами музейної експозиції, народних казок та легенд. Юні відвідувачі із захопленням навчались відтворювати форму перельоту пташиної зграї: «ключ» журавлів, «дугу» гусей, «стрічку» качок тощо. На продовження діти виконували вірші та пісні про птахів. На згадку про цікаве заняття кожен із учасників отримав у подарунок орігамі журавлика.
3 квітня у музеї відбувся тематичний вечір «З творчої криниці Олекси Ошуркевича». На музейному заході виступили почесні гості Геннадій Бондаренко, голова Волинського обласного товариства краєзнавців, Галина Марчук, голова Волинської обласної організації українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Валентина Бабій, завідувач відділу краєзнавчої роботи універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, Володимир Гика, директор Державного архіву Волинської області, Євген Гіщинський, заслужений працівник культури України. Вони поділились із гостями своїми враженнями від особистого спілкування й співпраці з талановитим волинянином. На продовження зустрічі присутні переглянули фрагменти телепередач про Олексу Ошуркевича та познайомились із виставкою фото та документів із його власного архіву та музейних колекцій.
24 квітня у музеї було проведено вечір пам’яті «Чорнобильська сльоза», присвячений річниці аварії на Чорнобильській АЕС. У конференц-залі були розгорнуті фотодокументальна виставка «Чорнобильський слід на Волині» та виставка книг даної тематики з колекцій музею. Присутні вшанували пам’ять загиблих від наслідків аварії. За них була відправлена панахида священиками Української православної церкви. Гості, студенти ВНУ імені Лесі Українки, мали можливість поспілкуватись із ліквідаторами аварії на ЧАЕС Ростиславом Кухтієм, Павлом Костюченко, Федором Рузаком, Анатолієм Лучко. Учні обласного ліцею з посиленою військовою та фізичною підготовкою, постійні учасники подібних музейних акцій, читали поезії про страшну трагедію українського народу. Завідуюча радіологічним відділом обласної санепідемстанції Ольга Гусєва розповіла про радіаційну ситуацію на Волині, зокрема результати радіологічного аналізу продуктів харчування за 2011 рік. На завершення присутнім було запропоновано переглянути фрагменти з науково-популярного документального серіалу «Чернобыльские джунгли. 20 лет без человека », знятого білоруськими кінодокументалістами, про життя у зоні відчуження.
7 травня для учнів науково-освітніх закладів міста в музеї був проведений урок мужності, присвячений 67-ій річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні. Спеціально до свята науковці підготували фотодокументальну виставку «Доля людини в історії краю», матеріали якої розповідають про яскраві події з життя ветерана Великої Вітчизняної війни, патріота волинської культури Миколи Царенка. На музейному заході була присутня дружина видатного волинянина, Наталія Андріївна, котра поділилась із аудиторією своїми спогадами. Запам’ятали учні і виступ Антона Петровича Антонюка, заступника директора училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського.
10 травня у музеї відбувся тематичний вечір «Материнська свята доброта», присвячений Дню матері. У проведенні вечора брала участь почесна гостя – Олександра Кондратович, відомий волинський педагог, краєзнавець, етнограф. Свого часу саме пані Олександра започаткувала проведення уроків матері у сільських школах Камінь-Каширського району. Учні Луцького кооперативного коледжу прослухали цікаву розповідь про матір – берегиню родини. Музейним гостям було запропоновано оглянути етнографічну виставку «Віконце в дитинство», матеріали якої розповідають про традиції виховання дітей в українській родині. На завершення свята прозвучали пісні про маму у виконанні учнів Луцької музичної школи №1 імені Фредеріка Шопена.
14 травня відвідувачі мали можливість особисто поспілкуватись із зіркою світового балету, заслуженим артистом Росії, народним артистом Республіки Карелія, нашим земляком Валерієм Михайловським. Музейна зустріч проходила в експозиційній залі «Волинь: політика, економіка, культура», центральні стенди якої відтепер прикрашають світлини, документи, театральні афіші, програми та рекламні плакати з особистого архіву Валерія Володимировича. Артист дав прес-конференцію для своїх земляків, колишніх однокласників і викладачів, журналістів, прихильників. Присутні також прослухали розповіді колишніх наставників, педагогів, колег-танцівників, односельчан митця.
Традиційно до Міжнародного дня музеїв ми плануємо цілий ряд святкових заходів, яскравих і пізнавальних для відвідувачів різних вікових категорій.
17 травня науковці організували для широкої аудиторії майстер-класи різного тематичного спрямування. Зокрема, був запрошений Анатолій Лучко, майстер лозоплетіння з багатолітнім досвідом роботи. Під керівництвом майстра всі бажаючі освоювали техніку плетіння у два і три прути, навчалися виготовляти денце круглої форми як основу будь-якого виробу з лози.
Для шанувальників живопису була організована зустріч із волинською художницею Світланою Костукевич. В ході зустрічі молодь знайомилась із творчим доробком мисткині, а також навчалась одному з її улюблених видів декоративного мистецтва – витинанці.
А для молодших школярів НВК №9 було проведено екологічно-етнографічну годину «Український віночок». Тематичне заняття проводили науковці відділу природи в костюмах казкових героїв. Бабуся-казкарка вчила дітей підбирати квіти і трави для різного виду вінків, правильно зав’язувати стрічки, знайомила з порядком їх розташування у вінку і колористикою. А дівчина-Весна на живих прикладах розповідала про символіку квітів і трав. На завершення заходу дівчата по черзі одягали готовий вінок і виконували старовинну українську веснянку «Подоляночка».
Того ж дня всі бажаючі мали змогу побувати на презентаці колекцій одягу «Традиції та сучасність». В ході музейно-мистецької акції студенти кафедри хореографії інституту мистецтв ВНУ імені Лесі Українки демонстрували деякі зразки традиційних костюмів Волині та Полісся зі збірки ВКМ. На заході також представлялись моделі сучасного одягу з елементами вишивки, характерної для нашого краю. Це – роботи учнів Волинського технікуму національного університету харчових технологій та Луцького центру професійно-технічної освіти, а також дипломні роботи дизайнера-початківця Олени Лозовик, випускниці Луцького національного технічного університету. Показ супроводжували пісні у виконанні учнів Луцької музичної школи №1 імені Фредеріка Шопена.
26 червня до 16-ої річниці від часу прийняття Конституції України для учнів Луцького педагогічного коледжу було проведено історичну годину «Оберіг нашої державності». Гості мали можливість познайомитись із спеціально створеною виставкою, документальні матеріали якої присвячені складному процесу становлення Основного закону нашої держави від часів її незалежності.
13 липня в рамках проекту «Музичні зустрічі в музеї» відбувся концерт камерної музики. Перед гостями, шанувальниками музичної класики, виступили наші молоді земляки, а нині ще й лауреати міжнародних конкурсів: Петро Тітяєв (скрипка), Роман Левчук (скрипка) та Анна Колотиліна (альт). Ідея концертного тріо – своєрідний творчий експромт, котрим музиканти відзначили своє спільне перебування на рідній землі.
20 вересня до Дня партизанської слави та Міжнародного дня Миру в конференц-залі ВКМ було проведено тематичний вечір «Подвигу жити». Студенти Волинського технікуму національного університету харчових технологій мали нагоду поспілкуватись із ветераном партизанського руху на Волині Анатолієм Ольховичем, котрий поділився спогадами про свій нелегкий воєнний шлях. На заході була розгорнута фотодокументальна виставка «Партизанськими стежками Волині», а також демонструвався документальний фільм про партизанську молодість ветерана Другої світової війни Іллі Сизонця.
Цікаво і насичено проходив і тематичний захід «Його любов – Україна і математика» (26 вересня), приурочений до 120-ої річниці від дня народження славетного математика, уродженця Волині Михайла Кравчука. Присутні, студенти математичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, спілкувались із Євгенією Лукашук та Лесею Свиновей – керівниками зразкового музею академіка Михайла Кравчука при загальноосвітній школі с. Човниця Ківерцівського району. Також перед гостями виступали: журналіст Валентина Штинько, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри диференціальних рівнянь та математичної фізики університету Ніна Падалко, викладач Луцької гімназії №21 імені Михайла Кравчука, завідувач шкільного музею вченого Марія Марчук, методист Центру туризму, спорту і екскурсій управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації Лариса Хмелярська.
4 жовтня відбувся дитячий ранок «Ми відповідальні за тих, кого приручили» з нагоди Всесвітнього дня захисту тварин. Учасники заходу – вихованці дитячого садочка № 17 м. Луцька здійснили цікаву подорож у чарівний світ природи рідного краю засобами музейної експозиції та виставки, створеної спеціально для цієї події. Малята знайомились із тваринами Волині, відгадували загадки, декламували вірші. Кожен отримав на згадку сувенір.
8-9 листопада в рамках музейного проекту «Експонати розповідають» для студентської молоді міста були проведені тематичні заняття до Дня української писемності та мови. В експозиційній залі було розгорнуто виставку письмових знарядь (від найдавніших до сучасних), оригінальних документів про освіту, світлин навчально-освітніх закладів Волині різних історичних періодів. Окремо було представлене фототипічне видання першого друкованого твору Луцького Хрестовоздвиженського братства «Лямент…» (1628 р.). Гості мали можливість побувати на уроці в братській школі, розгадати зашифроване в одній із стародавніх поезій ім’я її автора, послухати цікаві спогади колишніх луцьких гімназистів, мовою живої історії дізнатись більше про представників волинської інтелектуальної еліти, котрі змагались із фальсифікацією національної культури.
25 листопада до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій в Україні організовано і проведено вечір-реквієм «Трагічні сторінки пам’яті». Захід відбувся в експозиційній залі виставки «Ми звинувачуємо! Голодомор в Україні 1932-33 рр. – геноцид українського народу». Надзвичайно цікаві факти з оригінальних документальних джерел подала у своєму виступі Любов Коць, начальник відділу інформації та використання документів Національного архівного фонду. Людським болем і скорботою віяло від родинних спогадів Зої Навроцької, завідувачки Художнього музею, заслуженого працівника культури України. Слово доповнила музика - твір С. Людкевича у виконанні квартету викладачів Луцької музичної школи №1 імені Фредеріка Шопена.
Очевидно, Волинський краєзнавчий музей у своїй науково-просвітницькій діяльності за останні роки зробив значні кроки назустріч потребам сучасного відвідувача. Окрім традиційних музейних виставок – колективних, персональних, тематичних, виставок-конкурсів - і заходів (школа писанкарства, конкурс «Різдвяно-новорічні обереги», майстер-класи різних мистецьких напрямків) нині існує й ряд проектів музейно-педагогічного напрямку. Серед них: «Експонати розповідають», «Музика в просторі та часі», «Відомі жінки Волині», «Чарівні пори року», «Зустрічі у Волинському краєзнавчому музеї», «Шевченкіана Миколи Куделі», «Вулицями древнього Лучеська» тощо.
Для того, щоб музейні заходи були успішними, вони мають бути відкритими на взаємне спілкування. Адже в музеї увага відвідувача спрямована не лише на експонати, а й на загальнолюдські цінності, непідвладні жодним перипетіям історії. Вдала реалізація заходу дає змогу відчути поєднання трьох часів: минулого, теперішнього і майбутнього.
Показовою в цьому відношенні стала науково-мистецька акція «І оживає музика…», приурочена до Всесвітнього дня працівників культури та аматорів народного мистецтва. Акція проходила в рамках проекту «Музика в просторі і часі», започаткованого науковцями Волинського краєзнавчого музею спільно з учнівським колективом Волинського державного училища культури і мистецтв імені І. Стравінського під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України, викладача культурології І. С. Хмілевської. Головна тема заходу – виставка музичних інструментів із фондів музею, куди увійшли зразки народного інструментарію XIX – поч. XX ст.: цитра, бандура, гармоніка, скрипка, гітара, кларнет, а також окремі аматорські зразки із приватних колекцій: колісна ліра, флейта Пана, сопілка і бубен. Окрім історичних та культурологічних відомостей гості музею мали можливість познайомитись із кожним інструментом у його головному, виконавському застосуванні: учні училища культури і мистецтв представили музичні твори-ілюстрації в академічній та автентичній манері виконання.
Постійне розміщення інформації про заходи, які проводяться в стінах ВКМ, на розділах музейного сайту, дозволяє цим подіям «не загубитись» у сучасному інформаційному просторі. Тісна співпраця із засобами масової інформації дає можливість неодноразово заявити у пресі та на телебаченні заявити про унікальність музейних колекцій та анонсувати нові виставки.
Нині ВКМ пропонує широкий спектр діяльності, яка звернена до різних сегментів відвідувачів та відображає різнорідні потреби публіки. Важливу роль у творенні іміджу музейного бренду відіграють одноденні проекти, покликані реформувати традиційне консервативне музейне середовище, сприяти розвитку навчально-виховних програм для наших основних відвідувачів – школярів і студентів. Завдяки ціленаправленій співпраці науковців і педагогів музей отримає небайдужого і підготовленого юного відвідувача, здатного сприймати себе громадянином, патріотом своєї держави, краю, міста.
__________________________
Волинський музейний вісник : Наук. зб. : Вип. 5. : Музейна педагогіка. Теорія і практика. / упр-ня культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; каф. документознавства і музейн. справи СНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2013. – С. 39-43.
Категорія: Статті | Додав: administrator (23.08.2013) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 1365 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz