Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер

Ангеліна ВИГОДНІК, Світлана ВАСИЛЕВСЬКА (Луцьк)

МАРКЕТИНГОВА ДІЯЛЬНІСТЬ МУЗЕЮ ВОЛИНСЬКОЇ ІКОНИ

Один з наймолодших музеїв України – Музей волинської ікони – нині знаний в Україні і за її межами. Кожен музей народжується на основі якоїсь специфічної колекції. Музей волинської ікони постав у 1993 році як результат багаторічної співпраці дослідників, науковців, реставраторів, які плекали бажання показати багатий пласт сакрального мистецтва Волині, який багато років просто зберігався у Волинському краєзнавчому музеї і був недоступним широкому загалу. Колектив музею живе активно і осмислено, стараючись донести до відвідувачів високу духовну красу волинського іконопису, збагатити гостей інтелектуально і естетично, донести до кожного вічні істини добра, любові і віри. У сьогоднішньому бурхливому вирі суспільного життя, соціальної напруги і релігійних протистоянь, відвідувач приходить у музей для того, щоб укріпитися у своїй вірі, пізнати багатющий світ сакральної культури українського народу, визначитися у головних життєвих пріоритетах, підняти власний патріотичний дух і самосвідомість. Тому, нині поряд з навчально-освітньою функцією, музей широко використовує різноманітні просвітницькі і популяризаторські фактори для того, щоб якомога більше волинян і гостей краю могли долучитися до скарбниці духовності. Музей старається гармонійно поєднувати у своїй роботі освітню та навчальну функції, виставкову діяльність, виконує важливі завдання по збереженню та реставрації пам’яток сакрального мистецтва. Сьогодні актуальними залишаються “нові-старі” форми роботи, такі як – лекції, творчі зустрічі, музейні свята та ін.

Нині музеї світу пропонують відвідувачам і повчитись, і одночасно відпочити та розважитись. Музеї стають культурними і освітніми центрами, куди приходять і дорослі, і діти. Зміни у розумінні функцій музею у суспільстві, характерні для ХХІ ст. заставляють музей шукати нові, нетрадиційні форми роботи з відвідувачами. Наш сучасник має досить високий рівень освіти, сформований загальноосвітньою школою і вузами, у переважній більшості має широкі можливості долучатися до інформації, не змінюючи свого місцезнаходження у просторі. Через це дещо видозмінилась типова взаємодія в системі відвідувач- музей. У ній спостерігаються нові тенденції. Особливе місце в комунікації сучасного музею з аудиторією належить інтернет-технологіям, коли постійна і оперативна доставка інформації відповідає потребам найвіддаленішого за місцем перебування відвідувача. У плані доставки інформації до користувача мережа Інтернет відіграє провідну роль. Ідучи назустріч тим, хто бажає неодноразово побувати у музеї і бути у курсі всіх чисельних неординарних подій, які тут відбуваються, з 2009 р. діє сайт МВІ (http://volyn- ikona.at.ua/). Так, наприклад, потенційний відвідувач музею, у більшості випадків, перед тим, як його відвідати, шукає інформацію про музей у мережі. В першу чергу відвідувача можуть зацікавити режим роботи установи, контактна інформація, цінова політика, купівля сувенірів та різної атрибутики музею, а також загальна інформація про колекцію, про те, які виставки зараз експонуються, анонси заходів у музеї, музейні новини тощо. Наявність у вільному доступі інформації про музейну установу дозволяє зацікавити більшу кількість відвідувачів.

В останній час стало дуже популярним розміщенням на сайті музею віртуальної експозиції чи віртуального туру, який дозволяє користувачу прогулятися по музею. На сайті музею розміщена віртуальна інтерактивна 3D презентація “Музей волинської ікони”, яка дає можливість самостійно вивчати експонати та відтворювати їх опис у тривимірному просторі, рухаючись по ньому у будь-якому напрямку від першої особи. Добірку матеріалів, а також озвучення презентації підготувала Тетяна Єлісєєва, завідувач Музею волинської ікони. Тисячі людей можуть скористатись сервісом віртуальної екскурсії по залах музею. Ця презентація, яка розроблена на основі новітніх технологій – показник високого статусу музею, його престижу і високого професійного рівня роботи. Диск можна придбати лише у Луцьку, такий сучасний інтерактивний продукт користується популярністю серед туристів. Він є унікальним сувеніром і прекрасним подарунком для гостей Волині. Музей став одним із перших об’єктів у інтернет-проекті газети “День” “Україна incognita” і на сьогодні залишається одним із найбільш відвідуваних у системі он-лайн.

Попри новітні технологічні засоби і методи музей продовжує використовувати традиційні мас-медійні шляхи для популяризації своєї колекції. Цьому сприяють висвітлення цікавих музейних проектів (виставок, презентацій, зустрічей), новинок експозиції, оригінальних знахідок, що поповнюють колекцію музею, відкриттів реставраторів на сторінках всеукраїнських і місцевих видань – газет “День”, “Урядовий кур’єр”, “Волинь нова”, “Діалог”, “Сім’я і дім”, а також на телеканалах СТБ, 5 канал, Інтер, 1+1, Голос Америки, Аверс, “Нова Волинь”.

Сучасний відвідувач легко йде на діалог, вступає у дискусію, тому вимагає індивідуального підходу з урахуванням віку, освіти, соціального статусу. Звідси і головне завдання працівників музею – створити якнайсприятливіші умови для психологічного та інтелектуального сприйняття побаченого і почутого. У музеї розроблена програма проведення оглядових і тематичних екскурсій, яка відповідає таким вимогам. Щодо означеної мети відвідування музею групи екскурсантів можна умовно виділити як туристів, і як паломників, які в першу чергу приїздять до Чудотворної Холмської ікони Богородиці. Паломники з України, Польщі, США, Росії із захопленням проходять залами музею, своєрідно готуючи себе до зустрічі із великою християнською святинею.

Найпоширенішою формою спілкування є загальні оглядові екскурсії, які часто виходять за рамки визначеного академічного часу, викликаючи масу запитань до екскурсовода. Для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку найчастіше проводяться тематичні екскурсії “Подорож у світ ікони”, “Легенди і перекази у волинських іконах”, під час яких малеча ніби поринає у світ чарівної казки, яка допомагає їй пізнати ази високого світу Боготворення через споглядання святих образів. Такі екскурсії побудовані скоріше як діалог екскурсовода з дітьми, у якому малята ведуть себе безпосередньо і невимушено, залюбки діляться своїми знаннями і враженнями, охоче підтримують розмову, відповідаючи на спрямовуючі питання екскурсовода, у свою чергу задають часто оригінальні нелегкі питання. Тематичні екскурсії “Символіка православної ікони”, “Малярські осередки на Волині”, “Творчість Волинського іконописця 1630 року”, “Творчість Йова Кондзелевича” в основному розраховані на студентські аудиторії. У них акцент робиться на окремих аспектах мистецької спадщини Волині, використовується певна частина експозиції або окремі її експонати, екскурсовод заглиблюється у детальний аналіз символів, історичний огляд чи характеристику творчих засобів і прийомів. Наукові співробітники музею розробили авторські оглядові і тематичні екскурсії для різних категорій відвідувачів (Тетяна Єлісєєва “Творчість Йова Кондзелевича”, Ангеліна Вигоднік “Написи на волинських іконах XVI-XVIII ст.”, Світлана Василевська “Символіка православної ікони”, Людмила Карпюк “Малярські осередки Волині”).

Для якіснішого обслуговування відвідувачів у музеї впроваджена практика проведення “сімейних екскурсій”, коли група екскурсантів складає всього кілька чоловік, які хочуть побути наодинці із святинями, зацікавлені професійною розповіддю наукового співробітника і прагнуть вільного спілкування. “Музейна розмова” для зацікавлених відвідувачів може тривати довше визначеного часу і нікого не залишає байдужим. Вже є непоодинокими приклади, коли екскурсію до Музею волинської ікони замовляють заздалегідь, як подарунок на день народження рідних і близьких.

Сьогодні освітні програми при музеї сприймаються як дієвий маркетинговий інструмент – вони спрямовані на різну аудиторію (дошкільнята, школярі, студенти, люди старшого віку) і відповідно часто перетворюють людей різних вікових категорій на постійних відвідувачів музейного закладу. Популярною сьогодні стає практика об’єднання зусиль музею і освітніх закладів мистецького профілю (Волинське державне училище культури і мистецтв ім. Стравінського, Інститут мистецтв Східноєвропейського університету, Луцький національний технічний університет). Музей волинської ікони став практикувати лекції і бесіди, прив’язані до певної частини експозиції чи виставки. Досить часто працівники музею вдаються до практики ширшої освітньої діяльності, залишаючи стіни музею, виїздять у навчальні заклади, маючи з собою або декілька оригінальних експонатів, або електронний носій з підбіркою музейних експонатів, яка покликана розширити уявну подорож у світ ікони. Цікаво пройшов у Луцькому інституті розвитку людини університету “Україна” захід, присвячений святу Пасхи (2013 р.). Провідний науковий співробітник Світлана Василевська у віртуальному режимі продемонструвала добірку волинських ікон, об’єднаних темою страстей і Воскресіння Ісуса Христа, спираючись на іконописні сюжети та євангельські оповіді, ознайомила з історією становлення свята Пасхи, а провідний науковий співробітник Ангеліна Вигоднік розповіла про традиції святкування Великодня на Волині і місцеву обрядовість та провела майстер- клас з писанкарства. Вже стало доброю традицією напередодні Пасхальних свят проводити подібні заняття з писанкарства у Волинській обласній бібліотеці для дітей, де молодші школярі знайомляться з історією поширення писанкарства на наших територіях, традиційними волинськими орнаментами, їх семантикою, азами виготовлення писанки і пробують створювати писанку у техніці воскового розпису.

З 2008 р. у МВІ започатковані “Різдвяні зустрічі” – ще один творчий проект, що своєрідно поєднує два види церковного мистецтва – музику та іконопис, і націлений на розширення музейної аудиторії. За останні роки музей приймав талановиті колективи – хор “Дзвони Волині” храму Всіх Святих землі Волинської (керівник Марія Вислоцька), 2009 р.; дитячий хор Центру християнського виховання молоді при Свято-Троїцькому соборі УПЦ КП (керівник Тетяна Толочко), 2010 р.; фольклорно-етнографічний колектив “Родина” Волинського державного училища культури і мистецтв ім. Стравінського (керівник Ірина Хмілевська), 2011р.; ансамбль “Передзвін” Будинку вчителя м. Луцька (керівник Катерина Паляниця), 2012 р.; кліросний хор Свято-Троїцького собору УПЦ КП “Благовіст” (керівник Юрій Хлопецький ), 2013 р.; камерний оркестр “Ренесанс” Волинського державного училища культури і мистецтв ім. Стравінського (керівник Світлана Додарук), 2014 р. У 2010 р. перед концертом гості могли оглянути виставку вітальних листівок ручної роботи на Різдвяну тематику, виготовлені студентами Луцького Національного технічного університету під керівництвом Тетяни Лупій, а також при бажанні їх придбати. У 2013 р. виставка “Різдвяна містерія”, організована спільно з відділом етнографії ВКМ, своєрідно доповнила творчу атмосферу вечора спогляданням майстерно виконаних з паперу і соломки різдвяних оберегів і символів, які репрезентують творчий доробок волинських майстрів.

Важливим аспектом діяльності Музею волинської ікони у сфері музейної педагогіки є створення спеціальних проектів пізнавально-розважального характеру для дітей. Починаючи з 2011 р. у музеї проводяться “Миколаївські вечори”, де малята стають учасниками справжнього свята з розвагами і загадками, сюрпризами і подарунками . Наукові працівники музею готують виставку ікон Святого Миколая, розповідають про народні звичаї і обряди, пов’язані із святом. Студенти Волинської духовної семінарії УПЦ представляють театралізоване дійство “Ой хто, хто Миколая любить”, у яке активно залучають присутніх школярів. На згадку про відвідини музею діти завжди отримують у подарунок музейний сувенір (календарі, путівники, листівки).

Специфіка музею ікон потребує серйозного і надзвичайно виваженого ставлення до традиції іконописання у сучасних умовах, тому Музей волинської ікони ставить перед собою завдання – виховувати майбутніх іконописців на добрих зразках, влаштовуючи для учнів художніх коледжів “Зустрічі з художником”. Один із сучасних іконописців – Володимир Жупанюк, який є завжди бажаним гостем музею, розповідає на таких заходах про історію вивчення, дослідження і художнього втілення шанованих образів Покрови, Пресвятої Богородиці, Святого Миколая. Учні і студенти з живим інтересом знайомилися з його творчими роботами “Покров”, “Святий Миколай”, “Христос Боремельський “, які органічно поєднують християнський канон та історичне переосмислення традиційної іконографії.

Найбільш принадною формою популяризації власної колекції є виставкова діяльність. На виставки залучаються як експонати з фондів Музею волинської ікони, так і експонати з інших музеїв України та приватних колекцій. Розуміючи, що кожна виставка повинна нести якомога більше наукової інформації, а відсутність додаткових коштів не дозволяє до кожної виставки надрукувати каталоги, такі пізнавальні дані подаються у етикетках і супроводжувальних текстах, а також завчасно на сайті музею публікуються прес-релізи. Виставки у МВІ завжди організовуються за принципом: показати найцікавіше, найоригінальніше, досі непрезентоване. Кожній виставці передує копітка робота з науковою літературою та інтернет-ресурсами. В обговоренні і наукових дискусіях викристалізовується тематико-експозиційні плани, проводиться безпосереднє розміщення експонатів, готується супроводжуючий матеріал. Урочисте відкриття кожної виставки стає мистецьким святом з виступом церковних хорів і музичних колективів, великою кількістю гостей. Протягом останніх п’яти років були реалізовані майже п’ятдесят виставкових проектів, які стали помітними подіями у мистецькому житті краю. Виставкова діяльність МВІ базується на основі власної колекції, долучаючи експонати інших музеїв і приватних осіб. Музей старається якомога частіше організовувати виїзні виставки, пропагуючи мистецтво іконопису Волині, що дає можливість представити різні групи пам’яток сакрального мистецтва – ікони, предмети дерев’яної різьби і скульптури, церковне начиння, богослужбові книги, священицький одяг та ін.

На виставці “Пасхальний сувенір” (2009 р.) були представлені біля чотириста святкових композицій, сувенірних пасхальних яєць, вітальних листівок з фондів Волинського краєзнавчого музею і МВІ. Неоціненну допомогу в організації виставки надали Митрополит Волинський і Луцький УПЦ Ніфонт, Архієпископ Рівненський і Острозький УПЦ Варфоломій, приватні колекціонери Луцька, надавши речі з особистих колекцій.

Виставка “Біблія у мистецькій спадщині XVII-XX ст.” (2009 р.) на основі унікальних експонатів, більшість з яких були представлені вперше, продемонструвала історію створення текстів, перекладів і багато чисельних видань Святого письма. Ікони, рукописні книги і стародруки, предмети металопластики, церковне начиння репрезентували багатовікові традиції інтерпретацій біблійних сюжетів.

Вже стало традицією у МВІ представляти відреставровані твори іконопису. Так, у 2011 р. відбулася така імпреза, коли з ННДРЦУ повернулися до музею сім ікон, сім картин, одинадцять речей з порцеляни. У 2013 р. у залах музею демонструвалися ікони “Спас Вседержитель”, “Богородиця Одигітрія”, “Новозавітна Трійця”, “Святий Миколай” з Свято-Троїцької церкви с.Рудка-Козинська Рожищенського району, які були передані до музею ще у 1987 р.

Експозиційний зал у МВІ, присвячений творчій спадщині малярів Волині XVII-XVIII ст., не може вмістити і продемонструвати багатий пласт народної культури, тому у музеї постійно влаштовуються відповідні тематичні виставки з фондових матеріалів. З 2013 р. на виставці “Народна ікона Волині XVII- XVIIIст.” представлені більше 50 ікон волинської школи іконопису і української хатньої ікони.

Починаючи з 2011 р. у Волинському краєзнавчому музеї постійно діє виставка “Врятовано для України”, де чільне місце відведене пам’яткам іконопису XVIII-ХІХ ст., які були конфісковані на волинських митницях. Образи Ісуса Христа, Богородиці, шанованих святих Миколая, Георгія, Варвари та інших, символічні сюжети і досить рідкісні ізводи свідчать про високий професійний рівень і багатство сакрального мистецтва. Виконані на золотому тлі, покриті срібними карбованими шатами, які часто прикрашали кольоровими емалями ікони просто заворожують красою і одухотвореністю.

Музей волинської ікони за двадцять років діяльності зарекомендував себе як заклад культури, який започаткував збір, збереження, наукове опрацювання і популяризацію пам’яток сакрального мистецтва Волині. Його робота високо оцінена церковними організаціями України, про що свідчать ордени, якими нагороджені завідувач музею Тетяна Єлісєєва і завідувач реставраційною майстернею ВКМ Анатолій Квасюк, численні грамоти і подяки працівникам музею. Визнанням важливої ролі музею у пропаганді духовних цінностей є події останніх років. У 2010 р. Предстоятелем УПЦ Митрополитом Володимиром було передане до МВІ факсимільне видання Пересопницького Євангелія – першого перекладу у XVI ст. на українську мову Святого письма. Готуючи виставку у 2011 р., працівники музею підготували добірку ілюстрацій з книги, щоб продемонструвати кращі зразки живопису на заставках чотирьох Євангелій та найбільш цікаві рукописні сторінки. Влітку 2013 р. до музею були передані зразки нагород і нагородних грамот УПЦ (42 експонати), які нині демонструються на виставці “Нагороди Української Православної Церкви”. Примітно, що під час урочистої церемонії передачі була досягнута домовленість про подальшу співпрацю і передачу нових зразків нагород до музею.

У рамках проведення ХІХ міжнародної конференції “Волинська ікона: дослідження і реставрація” (2012 р.) у МВІ була організована виставка, присвячена 345-річчю від дня народження Йова Кондзелевича. Поряд із роботами відомого іконописця у залі музею – “Святий Георгій”, “Юрій Змієборець”, “Пророк Ієзекіїль”, іконами старозавітних пророків та ін. демонструвалися ікони “Богоявлення Господнє” і “Покров” з Миколаївської церкви смт. Локачі, які були передані на тимчасове експонування з благословення благочинного Локачинського округу УПЦ прот. Анатолія Собуцького.

Подіями у житті міста стали мистецькі заходи, присвячені визначним історичним постатям, які покликані були продемонструвати велич українського духу колись і його силу сьогодні. На виставці “Дух епохи короля Данила” (2009 р.) поряд із сучасною реконструйованою короною Данила Галицького, виконаною на замовлення мецената зі Львова Ігоря Жука, демонструвалися копії  документів, картин про події коронації князя у ХІІІ ст. , а також оригінали сучасних орденів Данила Галицького І-IV ступенів, виготовлені із дорогоцінних металів і каміння. Прекрасні творчі роботи художника Олександра Дишка (Луцьк) доповнили історичні основи непересічної пам’ятки давніх часів сучасним художнім осмисленням.

Напередодні Великодніх свят 2013 р. у музеї була відкрита виставка, на якій демонструвався єдиний експонат. Це – оригінальна за задумом і художнім виконанням кована книга “Страсті Христові”. Гості музею мали можливість наживо поспілкуватися з автором сучасної кованої книги митцем зі Львова Романом Андрійовським, доторкнутися безпосередньо до сучасного витвору мистецтва і пройнятися високою ідеєю спокутної жертви Ісуса Христа.

Сучасні технології, широкі можливості подорожувати світом спряють тому, що здивувати відвідувача стає все складніше. Один буває у музеї часто, щоразу відкриваючи для себе щось нове, а інший – приходить один раз і хоче побачити щось особливе і небачене досі. Тому, обмін експонатами з іншими музеями стає все популярнішою формою роботи. Працюючи у цьому руслі, колектив МВІ прагне віднайти і показати у Луцьку те, чого позбавлений пересічний волинянин, який хоче пірнути у прекрасний світ мистецтва іконопису. Впродовж уже кількох років МВІ тісно співпрацює з столичними музеями. У 2010 р. на виставці “Символічно-алегоричні композиції в українському живописі XVII - XVIII ст.” з колекції Національного художнього музею України були представлені тридцять різнопланових творів живопису Київщини, Чернігівщини, Поділля, Волині, Слобожанщини. Рідкісні для Волині сюжети “Христос Недремне око”, “Христос у точилі”, “Пелікан”, “Богородиця Життєдайне джерело” вимагають від глядача певних знань Святого письма і особистого серйозного осмислення, тому до першоджерел приходили сотні небайдужих. Виставка “Духовність і мистецтво фрески і мозаїки” з Національного заповідника “Софія Київська” (2010 р.) сприяла ознайомленню з мистецтвом мозаїки і фрески, як із найдавнішими видами творчості. Вперше на Волині були представлені чотирнадцять копій мозаїк і фресок ХІ - ХІІ ст. з собору Святої Софії та Кирилівської церкви Києва, які зачарували прекрасними композиціями і одухотвореними образами.

Грандіозним міжмузейним проектом стала виставка “Православна мініатюра ХІ - ХХІ століть” (2010 р.), на якій були представлені більше триста п’ятдесяти експонатів з Волинського краєзнавчого музею, Музею волинської ікони, Рівненського обласного краєзнавчого музею, Музею книги і друкарства м. Острога, колекції Митрополита Волинського і Луцького УПЦ Ніфонта, Архієпископа Рівненського і Острозького УПЦ Варфоломія, приватних колекціонерів Луцька. Серед них – енколпіони, хрести натільні і напрестольні, ікони, стародруки, хрести і панагії, сувенірна продукція з України, Єрусалиму, Греції, Росії.

Музейна співпраця виявляється у спільних проектах, які мандрують музеями, пропагуючи надбання культури Волині у різних регіонах України. Виставка “Божественні лики. Між Сходом і Заходом”, на якій були представлені більше двадцяти пам’яток релігійного живопису Волині XVIII - ХІХ ст. спочатку демонструвалася у Музеї волинської ікони у Луцьку (2009 р.), а потім у Чернігівському історичному музеї ім. В. Тарнавського і Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. Яворницького (2010 р.), де викликала надзвичайний інтерес і схвалення відвідувачів. Вперше відкрившись у Луцьку (2013 р.), експонати виставки “Релігійний живопис Волині XVII - XVIII ст.” побували у Музеї книги і друкарства м.Острога і у історико-культурному заповіднику м. Дубна (2013 р.).

Попри значні матеріальні затрати, проблеми з транспортуванням, страхуванням і збереженням, МВІ прагне пропагувати сакральне мистецтво Волині за межами Волині у столичних музеях. У 2010 р. у рамках проекту “Скарби музеїв України на Святій землі Софії Київської” у виставковому залі “Хлібня” Національного заповідника “Софія Київська” протягом кількох місяців демонструвалася виставка “Волинська ікона XVII - XVIII ст. з колекції Музею волинської ікони у Луцьку”. Експозиція представляла сорок сім творів темперного іконопису професійного і народного спрямування. До відкриття виставки був підготовлений буклет, проілюстрований кращими творами іконопису. У 2013 р. МВІ взяв активну участь у міжмузейному проекті “Велике і Величне”, присвяченому 1025-річчю хрещення Київської Русі. Серед 35 колекцій музеїв України у залах Національного культурно-мистецького комплексу “Мистецький Арсенал” демонструвалися тридцять ікон і предметів церковної різьби XVII - XVIII ст. Цій же знаменній даті в історії України була присвячена виставка “Свята Православної церкви”, яка демонструвалася у виставковому залі “Хлібня” Національного заповідника “Софія Київська”. Майже сімдесят українських хатніх ікон репрезентували багатий пласт самобутнього народного малярства XVII - XVIII ст., які вже у ХХ ст. були перетворені спритниками у вигідний товар, який планували вивезти за кордон.

Для Луцька і лучан особливо шанованим є Святий Миколай – небесний захисник і покровитель міста. Довгий час виношувалася ідея якомога повно зібрати воєдино багатогранні втілення образу Святого у різні історичні періоди – від давнини до сьогодення. У 2012 р. це вдалося продемонструвати на виставці “Образ Святого Миколая у іконописі, стародруках, металопластиці, декоративно-прикладному мистецтві”. Надзвичайно велику підмогу у цьому надали багаторічні меценати музею – Митрополит Волинський і Луцький Ніфонт та Архієпископ Рівненський і Острозький УПЦ Варфоломій, які надали багато цікавих артефактів минулого і сьогодення. У 2013 р. ця виставка, доповнена місцевими експонатами з успіхом пройшла у Музеї книги і друкарства м.Острога.

Широка презентація власних видань наукових конференцій, путівників, каталогів, сувенірної продукції – ще один інструмент музейного маркетингу. Створення і налагодження роботи музейної крамниці у сучасних українських реаліях незважаючи на низку проблем (недостатня площа, відсутність обладнання, низька купівельна спроможність відвідувача), залишається актуальною попри все. Лише у музеї можна придбати книгу з історії Чудотворної Холмської ікони Богородиці, гравертони (відбиток на металі) з її зображенням, календарі і листівки. Особливо багато бажаючих придбати цю продукцію відмічається у дні проведення хресних ходів до Чудотворного образу.

На жаль, чимало людей сьогодні приходять у музей з примусу, це в основному студенти і школярі. Але пройшовши з ними залами такого особливого музею ікони, помічаємо, що пізніше у них з’явиться потреба завітати до музею вже за власним бажанням, привівши сюди батьків, друзів. Звісно, все залежить від людини, від її внутрішнього стану та інтелекту, від бажання збагатитися духовно через пізнання прекрасного світу ікони. Від уміння подати матеріал у музеї залежить його сприйняття у цілому, тому експозиція музею постійно поповнюється новими цікавими пам’ятками, повз які неможливо пройти і вони запам’ятовуються назавжди. Сучасний музей і музейники покликані створювати якісний продукт, від якого відвідувачі будуть просто у захваті. У наш нелегкий час, на превеликий жаль, закриваються музейні заклади. які не витримують конкуренції і стають непотрібними місцевій громаді чи не відповідають державним вимогам. Наш музей зумів знайти свою достойну нішу і стати центром культурної і освітньої активності. За роки своєї діяльності він став одним із найцікавіших і ”розкручених” музеїв України, за якими майбутнє.

_____________________________

Волинський музей. Історія і сучасність. Науковий збірник. Випуск 5. Матеріали V Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 23-й річниці Незалежності України та 85-й річниці створення Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк, 16 травня 2014 року. Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2014. – С. 26-31.

Категорія: Статті | Додав: administrator (12.11.2014) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 1660 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz