Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер
До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка
 
Іван Бєлоусов – перекладач творів Т.Г. Шевченка
Твори Тараса Григорович Шевченка в перекладі російською мовою з’явилися ще за його життя. Одним з перших перекладачів був російський письменник і критик Плещеєв Олексій Михайлович. У 1858-61 pp. він переклав дев’ять поезій Шевченка, а 1860 р. – поему «Наймичка». Цікаво, що деякі переклади Плещеєва з’явилися друком раніше за оригінали або одночасно з ними. До творів Т.Шевченка зверталися М.Гербель, Л.Мей, М.Берг, В.Крестовський, М.Михайлов, М.Курочкін, – переклади їхні ще за життя поета склали «Кобзарь» Тараса Шевченко в переводе русских поэтов» під редакцією Миколи Гербеля. Цей «Кобзарь» доповнювався і перевидавався у 1869, 1876 і 1905 роках. Та серед найплідніших перекладачів творів Шевченка та найактивніших популяризаторів його творчості слід назвати Івана Олексійовича Бєлоусова (1863-1930), поета-самоука, вихідця з селян Московської губернії. Перші його власні вірші були надруковані 1882 року. А 1887 року в Києві вийшла перша поетична збірка І.Бєлоусова «Из «Кобзаря» Т.Шевченко и украинские мотивы», до якої увійшло 18 перекладів. Перше видання своїх перекладів творів Т.Шевченка І.Бєлоусов надіслав А.П.Чехову. Відомо, що письменник уважно ознайомився з ними й у листі-відповіді виклав свої зауваження щодо деяких художніх недоліків у перекладі.
1892 року Бєлоусов видав окремо «Маленький «Кобзарь» (теж у Києві), крім того, постійно друкував власні переклади творів Шевченка у російській періодичній пресі. 1900 року в Москві І.Бєлоусов видав збірку «Песни и думы Кобзаря», яку було перевидано у 1903 і 1909 pp. Того ж, 1900 року, у Москві вийшов «Кобзарь» в переводах русских писателей» за редакцією І.Бєлоусова. Друге, доповнене і виправлене видання цього «Кобзаря», до якого увійшло 129 творів Шевченка (62 з них — у перекладі Бєлоусова), вийшло у Санкт-Петербурзі 1906 року. На це видання відгукнувся рецензією в журналі «Русская мысль» (1907 p., №2) О.Є.Грузинський, російський літературознавець, критик, етнограф і фольклорист.
1907 року Іван Олексійович Бєлоусов разом зі Спиридоном Дмитровичем Дрожжиним, теж поетом-самоуком з кріпаків, перекладачем Шевченка, відвідав могилу Кобзаря в Каневі.
1911 року побачив світ «Кобзарь» в переводе русских писателей». 1919 року було здійснене друге його видання, до якого увійшли і твори, раніше заборонені. Примірник цього раритетного видання зберігається у фондах Волинського краєзнавчого музею.
1914 року окремим виданням вийшов збірник «Шевченко, его думы и песни. В переводе И.А.Белоусова». У збірці «Запретный "Кобзарь» (1918, перевидання 1922 р.) Бєлоусов вперше опублікував у власному перекладі позацензурні твори Т.Г.Шевченка; 1923 р. окремим виданням випустив у світ поему «Батрачка» («Наймичка»). І.О.Бєлоусов є автором багатьох популярних біографічних нарисів і статей про Т.Г.Шевченка, працював над бібліографуванням шевченкіани.
«Запретный "Кобзарь» 1918 року видання є в колекції Шевченкіани М.П.Куделі й нині експонується у його «Світлиці» у Волинському краєзнавчому музеї.
Наталія Пушкар
головний хранитель
Волинського краєзнавчого музею
Категорія: Статті | Додав: administrator (13.02.2014) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 1153 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz