Фондоутворювачам і меценатам – велика вдячність
Як на початках становлення, так і нині, музей не міг би існувати без участі у його діяльності щедрих дарувальників, меценатів людей, не байдужих до історії свого краю, до його слави, як до давньої, так і сучасної. Імена Беднарського, Прусевича, Пшемиського, Леського, Фітцке, Клінга, Дублянського, Мацко пов’язані з історією музею: їхні колекції, колекції перших фондоутворювачів лягли в основу музею міжвоєнного періоду.
До свого 85-річчя Волинський краєзнавчий музей підійшов з чудовими дарунками від добродійників, серед яких:
Златогорський Олексій Євгенвич.
Крім великої кількості археологічних матеріалів з розкопок у Луцьку, Володимирі-Волинському тощо, він передав рідкісні нині книги: прижиттєве видання творів Лесі Українки 1899 року, Історію України від приходу і оселення слов’ян Бантиш-Каменського (поч. ХХ ст.), інші цінні для музею предмети.
Оляндер Луїза Костянтинівна.
Передала документи, фото, колекцію філокартії, журнали, книги, особисті речі професора Бублейник Людмили Василівни (1934 - 2013), – всього кілька сотень одиниць зберігання. Крім того, відділом фондів почато комплектування особистого архіву професора, академіка вищої школи Оляндер Л. К.
Літевчук Віктор Олексійович.
Лише упродовж 2014 року передав до музею біля 40 предметів, у т. ч. журнали «Наш світ», які видавав 1935 року в Луцьку письменник, ім’я якого лише тепер повертається до нас, Володимир Павлович Островський; поштові листівки першої третини ХХ століття (видові, портретні (Й.І. Крашевський, Леся Українка); видання творів Лесі Українки 1920-х років; переклад «Лісової пісні» польською мовою 1982 року та інші матеріали.
Неймарк Тетяна Іванівна.
Після вечора пам’яті, присвяченого художникові Неймарку Леоніду Едуардовичу, і виставки його живописних і графічних робіт (акція відбулася у Волинському краєзнавчому музеї в березні 2013 року) Тетяна Іванівна передала до музейної колекції кілька десятків творів графіки художника, які для музею мають тим більше значення, що тематично майже всі вони присвячені Волині – її історії, природі, в яку художник був закоханий усе своє життя.
Гулько Геннадій Якович.
Його співпраця з Волинським краєзнавчим музеєм розпочалась ще у кінці 1980-х років і продовжується досі. Від нього надходять археологічні знахідки, предмети нумізматики і фалеристики, книги, у виданні яких історик бере участь.
Якуб’юк Анатолій Іванович.
З власної бібліотеки подарував підбірку Волинських єпархіальних відомостей та інших книг краєзнавчої тематики, виданих у ХІХ та ХХ столітті.
Владика Никодим (Горенко Віктор Васильович), єпископ Житомирський і Новоградволинський УПЦ подарував 5 ікон кінця ХVІІІ – початку ХХ ст. і напрестольний хрест поч. ХХ ст.
Владика Матфей (Шевчук Володимир Іванович), єпископ Володимир – Волинський УПЦ КП передав до музею поховальні хоругви початку ХХ ст., які нині не використовуються при требах.
Значні колекції різноманітних предметів, які мають історико-культурну цінність, продовжують надходити до музею від Ягодинської митниці й Управління служби безпеки України у Волинській області. Найцікавіші з них представлені в стаціонарних музейних експозиціях, на постійно діючій виставці відкритих фондів «Врятовано для України», на різноманітних тимчасових виставках. До речі, з нагоди музейного ювілею виставку «Врятовано для України» доповнено новими цікавими експонатами.
Наталія Пушкар,
головний хранитель Волинського краєзнавчого музею
|