Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер

Людмила МІРОШНИЧЕНКО-ГУСАК (Луцьк)

ЕТНОГРАФІЧНА ВИСТАВКА „ТРАДИЦІЙНЕ ВБРАННЯ ВОЛИНЯН ТА ПОЛІЩУКІВ”: ВЗАЄМОДІЯ З ВІДВІДУВАЧЕМ

У Волинському краєзнавчому музеї, за роки його існування, сформована колекція народного вбрання волинян та поліщуків, яка нараховує близько двох тисяч одиниць збереження основного фонду. Частина цих пам’яток експонувалася на численних етнографічних, мистецьких, історичних виставках нашого музею та інших музеїв України й зарубіжжя. Щораз вони були різні за тематикою, формою показу, інформативністю і мали свого відвідувача.

В квітні 2013 року в експозиційному залі музею була відкрита нова виставка „Традиційне вбрання волинян та поліщуків. Збірка Волинського краєзнавчого музею”. Основним її акцентом для відвідувачів стала презентація колекції народного вбрання першої половини ХХ століття, характерного для території сучасної Волинської області. Тематична структура обрана за типологією пам’яток і доповнена окремими розділами: 1. Сорочки; 2. Поясний одяг; 3. Нагрудний одяг; 4. Верхній одяг; 5. Головні убори; 6. Взуття; 7. Комплекси традиційного вбрання; 8. Обрядове призначення вбрання. На виставці представлено понад 200 пам’яток і доповнена вона ілюстративними матеріалами. Основний показ експонатів – розміщення у вертикальних вітринах та демонстрація сформованих костюмів на 16 манекенах, що дає можливість краще продемонструвати одяг і є більш зручним для огляду. Подані комплекси були підібрані таким чином, щоб показати народне вбрання з усіх сучасних районів Волинської області. Звичайно, такий географічний принцип у подачі традиційного одягу є умовним і обраний він був для кращої роботи з відвідувачем.

Виставка умовно поділена на дві частини в яких висвітлено: 1. Матеріали, крої, оздоблення, складові костюма; 2. Комплекти вбрання волинян і поліщуків за географічним принципом. Якщо в першій частині увага приділялася детальному показу кожної складової вбрання, то в другій було представлено готові костюми та їх розмаїття на території нашого краю.

Виставка „Традиційне вбрання волинян та поліщуків. Збірка Волинського краєзнавчого музею” була відкрита під час роботи Четвертої Волинської науково-етнографічної конференції „Минуле і сучасне Волині та Полісся: народна культура і музеї”, присвяченої 90-річчю від дня народження українського етнографа, фольклориста, краєзнавця, музейника О. Ошуркевича. Науковці, дослідники стали її першими відвідувачами. Вони ознайомилися з народним вбранням нашого регіону та взяли участь у презентації друкованого видання „Каталог традиційних жіночих сорочок. Збірка Волинського краєзнавчого музею”, в якому вперше для широкої аудиторії подаються відомості про музейні пам’ятки (перелік всіх 378 сорочок з короткими описами) та демонструються світлини багатьох з них.

Створена тематична виставка розрахована на різні категорії відвідувачів: учнів середнього і старшого шкільного віку, студентську молодь, дорослих, майстрів народної творчості, дослідників. Для зацікавлення екскурсантів, працівниками відділу етнографії були використані різні методи подачі матеріалів: словесні, наочні, практичні. Розроблені та виготовлені інформаційні афіші, флаєри, банер.

Кожна екскурсія проводилася в інтерактивній формі. Учні 5-8 класів стали найбільш відвідуваною аудиторією. Першим етапом їх знайомства з виставкою була розповідь екскурсовода з елементами бесіди. За допомогою навідних питань, учнів спонукали пригадати вже відому для них інформацію про національний костюм, його складові, обрядовий одяг тощо, водночас подавався новий матеріал. Після екскурсії та огляду виставки потрібно було визначити експонат, який найбільше сподобався й відзначити, прикріпивши біля нього кольорову смужку. Виконання завдання потребувало власних міркувань учнів і самостійного огляду. Наступне завдання було спрямоване на уважність. Екскурсоводом роздавались картки із зображенням елементів народного костюма чи візерунків вишивки, які слід було відшукати на виставці. Музейний працівник перевіряв правильність виконання ігрового завдання. Щоб урізноманітнити подачу інформації на виставці „Традиційне вбрання волинян і поліщуків”, учням було запропоновано переглянути короткотривалі фільми з використанням народного вбрання в календарній та родинній обрядовості, які були створені дитячою кіностудією „Боривітер” (керівник М. Лукашевич). Для зручності перегляду, по центру виставкової зали розташовані широкі лави. Наступним етапом екскурсії для школярів була демонстрація одного цілісного костюма з відповідними поясненнями, а іноді ще й показом зав’язування головних уборів: хустки і намітки (для менших – віночків і хустин). На завершення бажаючим роздавалися картки та олівці для написання відгуків, які діти самостійно прикріплювали до стенду „Ваші враження”.

Екскурсія для учнів-старшокласників та студентської молоді починалася з розповіді музейного працівника, який не лише знайомив з колекцією й наводив місцеву термінологію елементів народного одягу, а і порівнював локальну специфіку вбрання волинян і поліщуків з іншими регіонами України тощо. Після цього група відвідувачів ділилася на дві частини й кожній роздавався підготовлений опис цілісного костюма. Їм необхідно було визначити цей комплект одягу на виставці за наведеними даними. В описах, крім основної, подавалася й додаткова інформація, легенда надходження пам’ятки до музею. Наступним було практичне завдання. Заздалегідь відбиралися кілька предметів вбрання, так щоб з них можна було сформувати два комплекти. З кожної групи вибирався один представник. Їх завданням було підібрати із запропонованих речей один стрій і продемонструвати його на манекені. Інші учасники групи допомагали порадами, рекомендаціями. Опісля екскурсовод коментував правильність виконання завдання. Екскурсія продовжувалася переглядом відеофільму, після якого відбувалося представлення кількох жіночих головних уборів з демонстрацією способів їх зав’язування. Акцент робився на так званих „староcвітських” тканих хустинах та намітках, які на початку ХХ століття почали масово витісняти фабричні хустки. На завершення студентам і старшокласникам також роздавалися кольорові наліпки. Таким чином відвідувач ще раз самостійно оглядав виставку, зупиняючись біля тих експонатів, які його найбільше зацікавили. За бажанням писали відгуки чи давали письмову відповідь на поставлене екскурсоводом питання „Чи вдягнули б Ви вишиванку? Так чи ні? (аргументуйте відповідь)”.

Екскурсія для дорослих, майстрів народної творчості часто проходила у формі бесіди, під час якої цікаву і корисну інформацію отримував і музейний працівник і відвідувач.

Самостійним відвідувачам виставки (без замовлення екскурсії) також приділялася увага. Їм було запропоновано переглянути відеоматеріали, друковані видання з цієї теми, визначити, що найбільше сподобалося, залишити відгук чи побажання.

Майстри народної творчості, вишивальниці-аматори мали можливість на виставці відзняти чи замалювати орнамент для власної вишиванки, ознайомитися з кроєм, дрібними декоративними елементами та колоритом жіночих, чоловічих, дитячих сорочок.

На основі виставки „Традиційне вбрання волинян та поліщуків. Колекція Волинського краєзнавчого музею” проводилися різні заходи: етнографічна година з демонстрацією комплектів народного зимового вбрання та практичне заняття „Традиційні жіночі головні убори: різновиди та способи їх носіння” в яких брали участь всі бажаючі. На час проведення заходів виставка доповнювалася головними уборами чи зимовим вбранням, щоб показати різноманіття і водночас акцентувати увагу відвідувачів на цих елементах народного вбрання, які на виставці висвітлені частково.

За час експонування виставки з 15 квітня 2013 р. по 30 січня 2014 р. її відвідало понад 3 283 чол. і проведено понад 43 платних екскурсії. Переважна більшість відвідувачів діти шкільного віку ( з 1 по 9 класи). Активними слухачами наших екскурсій були учні шкіл № 1, 3, 4, 9, 10, 12, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25 м. Луцька; гуртківці Обласного центру туризму, спорту та екскурсій; учні школи № 4 м. Ківерці, села Мощаниця Ківерцівського р-ну та Боратинської школи Луцького р-ну.

Студентська молодь була менш активною у відвідуванні виставки. Традиційне вбрання волинян і поліщуків викликало зацікавлення в майбутніх хореографів і музейників Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Самостійно ознайомилися з виставкою студенти-географи та група з Луцького національного технічного університету.

Свої відгуки про виставку залишили гості нашого краю з Миколаєва, Житомира, Кривого Рогу, Львова, Куп’янська Харківської обл. та Бразилії і Об’єднаних Арабських Еміратів (м. Дубай).

Етнографічна виставка „Традиційне вбрання волинян та поліщуків” була створена співробітниками відділу етнографії Волинського краєзнавчого музею. Вона стала одним з етапів налагодження системи зв’язків і взаємодій з відвідувачами.

_____________________________

Волинський музей. Історія і сучасність. Науковий збірник. Випуск 5. Матеріали V Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 23-й річниці Незалежності України та 85-й річниці створення Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк, 16 травня 2014 року. Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2014. – С. 121-124.

Категорія: Статті | Додав: administrator (16.02.2015) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 1233 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz