Рита НАЇДКО (Луцьк)
ДО ІСТОРІЇ КНИГОЗБІРНІ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ
Книжковою скарбницею музею є бібліотека. Створена вона була, очевидно, в часи заснування музею, тобто в 1929 році. Становлення і комплектування її фондів пов’язане з діяльністю Волинського товариства краєзнавців. Саме з бібліотеки цього наукового колективу були передані перші примірники книг до новоствореного музею. Ці екземпляри зараз становлять найбільш цінний фонд рідкісних книг бібліотеки.
На жаль, перші інвентарні книги довоєнного часу не збереглися. Тому, за браком документальних матеріалів, такі питання вивчення історії книгозбірні часів фундації, як кількість, джерела поповнення, тематика видань, можна досліджувати завдяки історико-краєзнавчій реконструкції зібрання.
Відомо, що невдовзі музей став авторитетним науково-дослідницьким закладом, центром краєзнавства Волині. Тут працювали видатні діячі польської науки і культури, колекціонери. Бібліотека відображала широке коло зацікавлень науковців.
Фонд рідкісних книг нараховує всього 133 примірники. Але вони унікальні в своїй науковій цінності, а деякі і досі можуть слугувати нашим видавцям як зразки книговидавничого мистецтва.
Серед них – енциклопедії, книги по античній культурі, історії всесвіту і людства, видання польської класичної літератури. Найстаріша книга – Catalogue d’une collection de medailles antiaues – датована 1787 роком. Вірно служить нашим дослідникам енциклопедія видавництва Брокгауза і Ефрона, словники географічні, тлумачні, загально-енциклопедичні. Дуже цінними є книги по нумізматиці, археології, мистецтву, музеєзнавсту. Ця література переважно на іноземних мовах. Видана у Варшаві, Відні, Кракові, Познані, С-Петербурзі, Празі та ін. Вся вона вимагає детального вивчення та каталогізації. Можна лише уявити, яким безцінним скарбом була ця колекція книг, яка тут існувала в часи фундації бібліотеки. Та початок Другої світової війни, окупація, воєнне лихоліття, реорганізації, ідеологічна упередженість нанесли непоправні втрати бібліотеці.
Так, ще в 1955 році краєзнавчі стежки привели в с. Городок Торчинського району відомого волинського історика Григорія Гуртового. Його вразили розповіді місцевих жителів про те, що ранньою весною 1944 року тут було втрачено багато книжкових, культурних цінностей, які вивозились двома вантажівками на захід. Обстрілом літака одна машина була розбита. Виявилось, що там було чимало книг. Серед них і давні, в шкіряних окладах. Пошматовані книги селяни використовували для розтопки в печах. А серед тих, що вціліли, були ті, що належали, як виявилось, волинському музеєві.
Починаючи з 1948 р. ведуться інвентарні книги обласного краєзнавчого музею уже повоєнного часу. По-новому формується фонд бібліотеки. Це книги класиків марксизму-ленінізму, діячів тодішньої держави, література про революцію, громадянську та Велику Вітчизняну війни, а також вождів світового комуністичного руху. З року в рік фонд бібліотеки наповнювався літературою, яка відображала новітню історію, трудові звершення та побудову соціалістичного суспільства.
Активно поповнювався також фонд літератури про природу, рослинний і тваринний світ, науку. Дуже цінними є книги, альбоми, каталоги, енциклопедичні видання по мистецтву та історії культури. Це в основному московські, рідше київські, видання переважно російською мовою. У 60-70 роки багато було поповнено літератури про музеї, методику побудови експозицій, вивчення та експонування пам’яток історії та культури, а особливо ведення інформативної та ідеологічної роботи. Керівництво держави не економило на освіті. І потрібно віддати належне усім, хто збагатив фонд бібліотеки у ті часи. Це і академічні наукові видання, і навіть рідкісні книги, придбані у “Букіністі”.
До кінця вісімдесятих років фонд бібліотеки уже становив понад 25 тис. екземплярів книг. Це відділи історії давньої та радянської доби, філософії, природи, мистецтва, літератури та ін.
У дев’яностих роках з розпадом Радянського Союзу, поглибленням економічної кризи настали непрості часи і для освіти та культури. Але, саме тоді, зі становленням незалежної України, почався розквіт, неймовірний розвиток краєзнавчої науки. Появилась значна кількість чудових книг про історію України, її духовних провідників. Відбувалась велика кількість краєзнавчих конференцій, все це відображалось у книжкових виданнях. З кінця 80-х початку 90-х років у фонд бібліотеки надходять щороку десятки краєзнавчих видань, збірників наукових конференцій, які відбуваються, як у нашому музеї так і в інших регіонах держави. Волинським краєзнавчим музеєм уже видано 50 наукових збірників “Минуле і сучасне Волині”, 20 збірників по дослідженню сакрального мистецтва, 4 етнографічні збірники.
Фонд поповнюється не тільки через закупівлю, обмін літератури, а також через державні фонди, програми. Багато літератури нам дарують наші видатні земляки, автори книг: письменники, науковці, митці, меценати.
Сьогодні фонд бібліотеки становить 268881 примірник. Це література по археології, джерелознавству, давній, новітній, всесвітній історії, мистецтвознавству, філософії, тощо.
Музей щороку передплачує понад 50 газет, журналів, книг.
Читачами бібліотеки є не тільки наукові співробітники музею, а й студенти та викладачі волинських навчальних закладів. Щороку здійснюється до 5 тис. книговидач. Робота бібліотеки спрямована на глибоке вивчення та популяризацію історико-краєзнавчої літератури, допомагає в удосконаленні екскурсій, організації, масових науково-освітніх заходів, книжкових виставок, лекцій.
Отже, існування та ефективна діяльність музею неможлива без бібліотеки. Вона відзеркалює своїми фондами всю його діяльність, рівень організації, зв’язки з науковим та культурним середовищем, допомагає вивчати минуле й розбудовувати майбутнє нашої держави.
_____________________________
Волинський музей. Історія і сучасність. Науковий збірник. Випуск 5. Матеріали V Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 23-й річниці Незалежності України та 85-й річниці створення Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк, 16 травня 2014 року. Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2014. – С. 136-137.
|