Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Логін:
Пароль:
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер

Валентина МАШЛАЙ (Луцьк)

ТЕМАТИЧНЕ КОМПЛЕКТУВАННЯ ФОНДІВ ТА СТВОРЕННЯ АКТУАЛЬНИХ ЕКСПОЗИЦІЙ З СУЧАСНОЇ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Тематичне комплектування полягає у виявленні та зборі різнотипних предметів музейного значення, що відображають конкретну тему. Воно дозволяє документувати процеси та явища з досліджуваних музеєм темами, а так само формувати і поповнювати тематичні колекції [1, 32].

В добу інформаційного “буму” актуальною проблемою експозиційної діяльності сучасних музеїв є прагнення утримати “планку” суспільної зацікавленості, актуальності й популярності установи серед відвідувачів. У таких реаліях трансформується сама ідея експозиції як чогось непорушного й сталого в часі.

Провідні світові музеї вирішують цю проблему шляхом постійного оновлення експозиції (не плутати із частковою чи повною зміною теми й предметної суті експозиції та з тимчасовими виставками) [4,20]. Частина експозиції, що присвячена сучасній історії країни, зазнає змін найчастіше. Оскільки висвітлюючи розвиток усіх галузей сучасного життя, чи то економічного, чи політичного, чи культурного, не може довго лишатися без змін. Саме ця частина експозиції має на меті показати не лише найбільші здобутки сучасності а й безпосередньо показати чим живе край сьогодні.

Звичайно це створює певні проблеми при створенні цілісної картини сучасної історії. Адже щоб показати історію має пройти певний період, щоб дати оцінку явищам та вивчити їх більш глибоко.

У Волинському краєзнавчому музеї в експозиційному залі, що присвячений Волині в період незалежної України є кілька тематичних блоків. Це матеріали присвячені проголошенню незалежності, державні символи України, влада, найбільші підприємства краю, освіта, культура.

Але є події, що мають важливе, для країни та області, значення, які відбуваються саме зараз. І тому важливо висвітлити і їх. Саме для цього в нагоді стає частина експозиційного залу, яка постійно оновлюється. Вона може існувати і як окрема виставка, і як невід’ємна частина експозиції.

Мова йдеться про фестивалі обласного значення, чи наприклад чемпіонат з футболу, словом незначні історичні події, але такі що лишили свій слід в історії.

Саме так і розпочиналася робота над виставкою про події Євромайдану, коли восени 2013 року студенти вийшли з мирними протестами проти призупиненого курсу євроінтеграції владою Януковича.

Першими експонатами стали листівки, газети, прапори із символікою Євросоюзу. Наступним блоком стали матеріали про події 1 грудня, коли було жорстоко розігнано наметове містечко в Києві. Волиняни теж активно долучилися до, вже масовіших, мітингів. Про що свідчать саморобні плакати, банери, оголошення про поїздки до столиці та листівки із закликами відвідувати щонедільні віче. Свою діяльність почало наметове містечко у Луцьку.

Наступним блоком матеріалів були експонати, що свідчили про трагічні події 22 січня, 18-20 лютого, коли почали вбивати мирних протестувальників. Це палиці, маски, уламки бруківки, казки. Окремий куточок виставки був присвячений волинянам, що загинули від куль снайперів у Києві.

Пізніше був переданий комплекс матеріалів, присвячений неправдивій пропаганді, що велася в Росії, а саме російські газети, в яких містився матеріал про український Майдан та матеріали про незаконний референдум в Криму та реакція на ці події волинян.

Окремий блок можна присвятити творчості, адже такі події завжди надихають людей на поезію та малювання. Саме це можна використати і при проведенні музейних заходів, зокрема читання патріотичних віршів, є цікавим для виховання підростаючого покоління і дозволяє залучити до співпраці громадські організації та творчих людей.

Події, що сталися в Україні, зими 2014 року, ще потребують переосмислення і вивчення. Але вони мають бути детально висвітлені у контексті сучасної історії України. А подвиг Небесної Сотні має стати прикладом для майбутніх поколінь.

_________

  1. Косторакова Г.Є. Музеєзнавство. Курс лекцій. / Г. Є. Косторакова. – Ростов-на-Дону: РІСЮРГУЕС, 2003.
  2. Кучеренко М.Є., Фомін В.М. Музейні фонди та фондова робота / М. Є. Кучеренко, В. М. Фомін // Музейна справа в СРСР: Зб. науч. труд. Вип. 17. – Москва, 1987.
  3. Музеї України: Довідник / Міністерство культури і мистецтв України. – Київ: Задруга, 1999.
  4. Рутинський М. Й., Стецюк О. В. Музеєзнавство. Навчальний посібник. – Київ: Знання, 2008.

_____________________________

Волинський музей. Історія і сучасність. Науковий збірник. Випуск 5. Матеріали V Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 23-й річниці Незалежності України та 85-й річниці створення Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк, 16 травня 2014 року. Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2014. – С. 119.

Категорія: Статті | Додав: administrator (16.02.2015) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 925 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz