Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Логін:
Пароль:
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер
Наталія ПУШКАР
Олексій ЗЛАТОГОРСЬКИЙ
(Луцьк)
 
«СКРОМНИЙ ДАР» – ПАМ’ЯТНИК ГЕРОЯМ ВІ­ЙНИ 1812 РОКУ
 
Історія ця почалася з каменя. Як у пісні – «між кам’яних гілок кам’яні птахи співають», – музику цього каменя супроводжують зображення пісочного годинника і крилатої коси смерті. А ще є написи та віршовані тексти. На лицевому боці накреслено: «Во Славу и Память Рос­сійскимь Героямъ, положившимъ жизнь свою во брани за Отечество въ 1812, 1813 и 1814 годахъ». На зворотньому:
«Победы Русскихъ: 1812 г.
Полоцкъ – Августа 6
Бородино - Августа 26
Ярославецъ - Октября 19
Красное – Ноября 5
Березино – Ноября 14
1813 г.
Кацбахъ – Августа 16
Кульмъ – Августа 17
Лейбцигъ – Октября 3
1814 г.
Монъ-Мартръ – Марта 18,
А 19 того жъ м-ца удался Париж».
На одній бічній грані:
«Герои! Темъ возвеселитесь,
Что насъ съ Европою спасли.
А вы, живущіе, стремитесь,
Чтобы такую жъ честь нашли».
На другій грані:
«За верность, за труды, отвагу
Ихъ наградилъ Россійскій царь –
А братья отъ себя въ награду
Сей скромный здесь приносять даръ» [1].
Автор проекту цього пам’ятника – луцький дворянин Нарушевич, можливо, з тих небагатьох поляків-учасни­ків Вітчизняної війни 1812 року, які перебували на служ­бі у складі російської армії. Нині важко стверджувати, коли саме і з якого дива Нарушевич вирішив виготовити пам’ятний знак у вигляді каменя з символічними написами. Можливо, як пам’ять про загиблих однополчан та як нага­дування для нащадків.
Треба думати, пам’ятний камінь було виготовлено і встановлено Нарушевичем на власній садибі ще у першій половині ХІХ століття, де він і простояв свою першу сотню років.
Відлік другої сотні почався з перенесення каменя до Волинського краєзнавчого музею, спочатку до фондосхо­вища, а далі й до експозиції. Розміри пам’ятника – 68 х 32 см дозволяють експонувати його у розділі, присвяченому подіям Вітчизняної війни 1812 року.
Родина Нарушевичів відома на Волині з XV століття; один з найвизначніших її представників – Адам-Станіслав (1733 - 1796), луцький католицький єпископ від 1790-го року, польський поет та історик, автор семитомної історії Польщі. Спадкоємцем садиби Нарушевичів у Луцьку, а на ній і каменя-пам’ятника став Станіслав Добровольський, онук Нарушевича-воїна. Архівні джерела повідомляють, що під час підготовки до святкування в місті 100-річ­чя Вітчизняної війни 1812 року камінь оглянув тодішній луцький голова і визнав його непридатним для помпезної дати через скромність у виконанні. «У повітовому місті Луцьку пам’ятників Вітчизняної війни 1812 року немає; камінь з надписами, що на садибі С. Добровольського, не є пам’ятником. Міський голова – Г. Скарлов», – знаходимо такий запис у матеріалах Волинського обласного архіву [2].
Про дивний камінь на садибі Добровольського згадує у своїй невеликій розвідці луцький краєзнавець початку XX ст. Олексій Мердер [3]. Садиба Добровольського була розташована в другій частині Луцька, «в квартале, обра­зуемом шоссе, парадным плацом, улицами Больничной и Грязной...». «Шоссе» – це Києво-Брестська дорога, тобто теперішня вулиця Лесі Українки, «Парадный плац» – площа перед Троїцьким собором, «Больничная» – Кривий Вал, а «Грязная» – Богдана Хмельницького [4].
Ми могли б ще довго кружляти навколо цих скупих даних про рід Нарушевичів-Добровольських, але неспо­дівано з’ясувалося, що у місті проживає нащадок цього роду – Світлана Іванівна Лабай. Вона й розповіла про сво­го діда Жоржа Добровольського. На відміну від свого дав­нього предка, під час Першої світової війни він воював у польських легіонах супроти росіян. Дослужився до офіцер­ського чину, але травмував ногу і мусив залишити військо. Родина його, окрім садиби в Луцьку, мала тоді маєтності у Рожищі Луцького повіту та у Польщі.
Волинь у 20-30-ті роки XX століття перебувала у скла­ді Речі Посполитої. У 1920-х роках проводилася парцеляція – аграрна реформа, що передбачала поділ ґрунтів великих власників. Уряд викупляв частини цих ґрунтів за встанов­леною спеціальними комісіями ціною. І не завжди ціни відповідали реальній вартості. Особливо активно проводи­лася ця реформа у Луцькому повіті. Погіршила становище Добровольських і світова економічна криза, що призвела до спаду цін на сільськогосподарські товари, збільшення подат­ків і ставок кредитів. Можливо, неспроможність виплатити взятий під заставу кредит і стала причиною того, що роди­на втратила свої волинські маєтності. Це було важким уда­ром для глави сімейства, згаданого вище Станіслава Добро­вольського – він заподіяв собі смерть. А що ж Жорж? Окрім фінансових невдач, протягом багатьох років його переслі­дували сильні болі у нозі, які змусили його вживати мор­фій. З морфію в ті роки починали свій «тернистий шлях» наркомани. Життя стало гнітити Жоржа, як в’язниця, до якої присудив себе сам, тому в тридцяті роки він подався у Польщу, де мешкала сестра. Там і залишився, там знайшов нову сім’ю. Як людині, що пливе темної ночі супроти течії, йому не вистачило орієнтирів, аби точно вирахувати, куди ж його заносить.
Під час війни 1939-1945 років його луцька сім’я за­лишилася без підтримки. І досі в родинних колах зберіга­ються перекази про те, як у голодні роки перша дружина Жоржа Ольга вимінювала на хліб сімейні реліквії, старо­винні картини з портретами родичів у рамах, антикваріат та колекцію живопису
Світлана Іванівна побачила камінь в одному із залів Волинського краєзнавчого музею і запросила до розмови. А нам пригадався вислів Шопенгауера: «Історія – це безпе­рервний і неспокійний сон поколінь людей, у сні бувають повторювані форми, і немає нічого іншого, окрім форм». Такою «формою» для родини Нарушевичів-Доброволь­ських став цей камінь-пам’ятник. Він зберігся, аби і ми ді­зналися про його історію.
________________________
1. Фонди ВКМ. – Р3-1388.
2. Державний архів Волинської області. – Ф.З, оп.1, спр.990, л. 7 зв.
3. Мердер А. Малоизвестный монумент / А. Мердер // Фонди ВКМ. – ДМ-6444.
4. Пушкар Н.Ю. Найстаріший монумент / Н. Ю. Пушкар // Вісник. – 1999. – 28 січня.
________________________________________
Минуле і сучасне Волині та Полісся.Україна та Волинь у наполеонівських війнах. Науковий збірник. Випуск 41. Матеріали Міжнародної історико-краєзнавчої наукової конференції , присвяченої 200-річчю війни 1812 року, 11-12 травня 2012 року, м. Луцьк. Упоряд. А. Силюк, О. Златогорський. – Луцьк: «Волинські старожитності» 2012. – С. 240.
Категорія: Статті | Додав: administrator (08.08.2012) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 942 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz