Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Логін:
Пароль:
Головна » Статті

Закрити баннер
Закрити баннер
Вікторія Білик 
Матеріали О. Цинкаловського у фондах Волинського краєзнавчого музею
Внесок О.Цинкаловського у вивчення і дослідження історії Волинського краю є грунтовним і незаперечним. Тим приємніше, що в наш час це ім’я, як і імена багатьох інших важливих для нас постатей, удостоюється належної шани. Волинський краєзнавчий музей (далі — ВКМ) є тією установою, яка не лише пропагує ім’я відомого археолога і дослідника, а й займається збиранням і комплектуванням матеріалів, що відображають життєвий шлях нашого земляка, його науковий доробок.
На сьогоднішній день загальна кількість матеріалів, що стосуються О.Цинкаловського, у фондах ВКМ нараховує 75 одиниць збереження. Вони поділяються на музейні предмети основного і науково-допоміжного фонду. Основний фонд музейної збірки складають: автографи О.Цинкаловського (написи на книгах, які він подарував музею); прижиттєві видання праць дослідника; наукові видання („Стара Волинь і Волинське Полісся (Краєзнавчий словник - від найдавніших часів до 1914 р.)” — Т.1,2. — Вінніпег, 1984-1986); матеріали, які стосуються вшанування імені О.Цинкаловського (всього 11 одиниць збереження).
Науково-допоміжний музейний фонд сформований з фотокопій, копій документів, копій праць О.Цинкаловського і робіт про нього, фотонегативів, матеріалів наукових конференцій (всього 64 одиниці збереження),
Перші надходження датуються 60-ми роками XX ст., а основний комплекс матеріалів поповнив збірку в 1990-х роках завдяки старанням директора ВКМ Анатолія Михайловича Силюка.
Важливе значення для нас мають автографи Олександра Цинкаловського. Їх  у колекції нараховується два. Проживаючи у Польщі, О.Цинкаловський постійно підтримував тісний зв’язок зі своїми родичами на Волині, часто приїжджаючи сюди. Ймовірно, під час одного з таких візитів він і  передав музею дві книги, на яких і поставив автографи. Перша з них — його власне дослідження „Materiały do pradziejów Wołynia i Polesia Wołyńskiego” [1] — цю дванадцятирічну працю дослідника видало Польське археологічне товариство у 1961 році. Частину накладу свого часу у Польської АН викупила Українська АН. Книга присвячена опису старожитностей Волині і Волинського Полісся з вказівками їх місць розташування та приналежності до археологічної  культури. На першій сторінці автор зробив напис чорнилом синього кольору „Для Луцького краєзнавчого музею. — Автор.13.XI. 1961. Краків”.
У 1966 році О.Цинкаловський передав музею книгу Броніслава Влодарського „Polska і Ruś” [2]. На першій сторінці напис „Дар О.Цинкаловського для Луцького краєзнавчого музею. Краків 20 с[е]рпня 1966 р.”. У своєму листі до сестри Олени та її чоловіка Назарія Васильовича від 23 серпня 1966 року Олександр Миколайович писав: "…Вчора вислав я для Луцького Краєзнавчого музею книжку проф. Влодарського .- Польща і Русь, що переважно торкається міста Володимир, Володимирщини і галицьких наших князів і королів, їх споріднення з краківськими і мазовецькими володарями, а тако[ж] з мадярськими королями. Про бурхливі події того краю і люду варто прочитати все про що майже ніхто з нас не має зеленого поняття. …” [3,57].
У 1992 році представник української діаспори в Німеччині Сергій Лящук передав Волинському краєзнавчому музею  одну з найповажніших праць Олександра Цинкаловського, його „лебедину пісню”, двотомник „Стара Волинь і Волинське Полісся” [4]. Автор понад 40 років збирав матеріал, обійшов і дослідив майже півтори тисячі населених пунктів, збирав стародруки, робив фотозйомки, описав понад 5600 об’єктів. А коли майже всі напрацювання разом з бібліотекою і архівом загинули під час пожежі у квартирі О.Цинкаловського, він по крупицях, перебуваючи далеко від Волині, відновив усі дані.  Наступного року О.Цинкаловський відправився до Києва з метою видання цього словника. На кілька днів він завітав до своєї сестри Олени   Миколаївни у Володимир-Волинський. Саме тут відбулося знайомство місцевого краєзнавця Миколи Матвійовича Корзонюка  з села Бужанка Іваничівського району з дослідником. Микола Корзонюк пригадував, що під час цієї зустрічі йому пощастило бачити цей словник, який тоді становив 1800 сторінок машинопису — шість книг по 300 сторінок із близько 500 знімками, де матеріал подавався в алфавітному порядку. Але на О.Цинкаловського чекали великі труднощі, пов’язані з виданням цього дослідження. Як зазначає М.Корзонюк (він чотири роки активно листувався з автором), у 1969 році праця була доставлена у Київ в Академію Наук. Там порекомендували передати її в Інститут мовознавства [5,48].  Почалася кількарічна бюрократична тяганина.
У липні 1972 року О.Цинкаловський черговий раз їхав до Києва з’ясовувати, чому затягується видання словника, якому він дав робочу назву „Історико-географічно-економічний словник Волині і Волинського Полісся”.
Після шестирічного зволікання Олександр Цинкаловський забрав свою працю у Польщу. Саме в цей час у Польщі перебував професор Кембріджського університету Франк Сисин, який забрав рукопис у Канаду в Інститут дослідів Волині, де словник вийшов друком у двох томах в 1984 і 1986 роках під назвою „Стара Волинь і Волинське Полісся”.
Це було не перше дослідження О.Цинкаловського, яке побачило світ завдяки Інституту  дослідів Волині в Канаді. У фондах ВКМ зберігається ще одна праця дослідника, видана під псевдонімом Антін Бужанський „Ріка Прип’ять та її допливи. Старі водні шляхи між доріччям Чорного моря і Балтиком” [6]. Ця географічно-археологічна студія присвячена річці  Прип’ять та її притокам і містить археологічну карту водного  шляху Дніпро-Прип’ять-Буг IX-XII століття.
У 1975 році Інститут дослідів Волині видав працю О.Цинкаловського „Старовинні пам’ятки Волині”, яка приурочувалася 75-річчю від дня народження і 55-річчю наукової діяльності археолога і дослідника [7]. В цій книзі крім дослідження О.Цинкаловського, яке проілюстроване 81 фотознімком архітектурних пам’яток Волині, вміщена стаття С.Радіона  „Проф. Олександр Цинкаловський (профіль)” та „Бібліографія наукових праць проф. О.Цинкаловського, 1930-1974 рр.”, підготовлена М.Бойком.
Решта експонатів основного фонду становлять матеріали по вшануванню пам’яті нашого видатного земляка. Зокрема, це „Запрошення на  IX  наукову історико-краєзнавчу міжнародну конференцію „Минуле і сучасне Волині: О.Цинкаловський і Волинь 20-23 січня 1998 р.” [8] і програма цієї конференції [9]. Доповнюють цей комплекс фото, що відображають хід конференції. На одному з них зафіксована президія конференції [10]. На іншому фото — виступ голови Володимир-Волинського міськвиконкому П.Мамедова [11]. І  на останньому фото зафіксовано відкриття під час конференції пам’ятної дошки О.Цинкаловського на будинку у м.Володимирі-Волинському, де він  проживав у 1960-70-х рр. під час відвідин родичів. Відкриття дошки відбувалося за участю племінниці  дослідника Наталії Грабарчук [12].
Серед науково-допоміжного фонду в першу чергу варто відмітити статтю О.Цинкаловського „Данило Братковський”, яка вийшла під псевдонімом О.Волинець у 1960 році в літературному та популярно-науковому тижневику „Наша Україна” — додатку журналу „Наше слово” (Варшава) [13].
У 2003 році за сприяння Володимир-Волинської міської ради була перевидана праця О.Цинкаловського „Княжий город Володимир” [14]. У фондах також зберігається копія цього дослідження О.Цинкаловського, виданого у 1935 р. [15]. У тому ж році вийшла ще одна робота дослідника —„Волинські деревляні церкви (XVI – XVIII ст.)”, копія якої зберігається у фондах ВКМ [16].
При дослідженні наукової спадщини О.Цинкаловського маємо також можливість користуватися копіями його досліджень „Походження державности у південно-східних слов’ян” [17] та „Церкви XV-XVIII ст.  на Західній Україні” [18].
Про археологічні розкопки, які дослідник проводив у 1932-33 рр. на Володимирщині (с. Млинище і Зимне), і знайдені  тоді предмети — глиняні посудини, тілопальні урни, бронзові прикраси, несуть інформацію зроблені тоді О.Цинкаловським фото [19]. Наукову і дослідницьку діяльність нашого земляка відображають фото, на яких О.Цинкаловський зафіксований під час розкопок урочища Замосце на Рівненщині під с.Пересопниця у 1936 р. [20]; з Ю.М.Захаруком на розкопках  в с. Зимне у 1957-58 рр. [21]; під час досліджень Лемківщини в с. Шляхтовій на етнографічній межі Лемківщини і Польщі у  1970 р. [22]. До цієї групи матеріалів варто також віднести звіт про роботу О.Цинкаловського по   збору експонатів за 1931-1937 рр. [23].
Окремий комплекс матеріалів  (фото і фотокопії документів) відображає особисте життя археолога і знайомить з його родиною. В першу чергу це копія фото, де зображена родина Цинкаловських приблизно на рубежі 60-70-х рр. XIX ст. [24]. Серед інших на ньому зображені прабабуся Олександра Миколайовича, німкеня, дитяча письменниця, бабуся Марія і батько Микола. На інших фото зафіксовані бабуся по батьківській лінії Марія Цинкаловська, яка  в роки російсько-турецької війни (70-ті рр. XIX ст.) працювала сестрою милосердя і загинула [25]; Марія Нітецька — бабуся по материнській лінії, яка померла голодною смертю в Казані [26]; фотокопії документів, що належали батькові О.Цинкаловського і дідусеві по материнській лінії Павлові Нітецькому [27].
Окрему групу фондової колекції складають матеріали по вшануванню імені нашого славетного земляка. Це Програма історико-краєзнавчої конференції „Олександр Цинкаловський і його сподвижники”, яка відбулася у Нововолинську в 1998 році [28] і ряд світлин, які зафіксували перебіг цієї конференції [29]. Сюди  відносяться також і повідомлення про проведення, запрошення, програма і тези IX наукової історико-краєзнавчої міжнародної конференції „Минуле і сучасне Волині: О.Цинкаловський і Волинь”, яка відбулася у Луцьку і Володимирі-Волинському 20-23 січня 1998 року [30].
На жаль, у фондах ВКМ відсутні археологічні предмети, знайдені О.Цинкаловським під час розкопок. Але існуюча колекція дозволяє науковцям музею робити і свій внесок в популяризацію і вшанування імені археололога і дослідника О.Цинкаловського. А справжньої шани це ім’я удостоїлося лише у незалежній Україні.
 До 100-річчя від дня народження Олександра Миколайовича Цинкаловського працівники музею підготували виставку „Волинські дороги Олександра Цинкаловського”. 20-23 січня 1998 року у Луцьку і Володимирі-Волинському відбулася IX наукова історико-краєзнавча міжнародна конференція „Минуле і сучасне Волині: О.Цинкаловський і Волинь”. А 27 травня того ж року у Нововолинську пройшла історико-краєзнавча конференція „Олександр Цинкаловський і його сподвижники”.
В рамках виконання Програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року управління культури  і туризму облдержадміністрації  запланувало заснувати у 2003 році обласну премію імені Олександра Цинкаловського  за вагомий  внесок у дослідження рідного краю. Прикро, але на сьогодні ці плани не реалізовані. Є сподівання, що цього річ, в рік 110-річного ювілею О.Цинкаловського, ця премія все ж таки буде запроваджена.
А працівники Волинського краєзнавчого музею підготували виставку "Волинь археологічна: традиції і колекції”, присвячену 110 річниці від дня народження О.Цинкаловського, на якій виставлено біля тисячі оригінальних предметів з археологічної колекції ВКМ.
______________________
1. A.Cynkałowski. Materiały do pradziejów Wołynia i Polesia Wołyńskiego. Pod red. Józefa Kostrzewskiego. Polskie Towarzystwo Archeologichne.  — Warszawa, 1961.-265s., dod. 4, tab. XXXI. Волинський  краєзнавчий музей (далі ВКМ), інв.№ КДФ -14898.
2. Bronisław Włodarski: Polska i  Ruś. 1194 – 1340. — Warszawa.  Panstwowe Wydawnictwo naukowe. — 1966.  326 s.  ВКМ, інв.№ КДФ – 3250.
3. А.Пісоцький. Епістолярна спадщина О.Цинкаловського.// // Минуле і сучасне Волині : Олександр Цинкаловський і Волинь. Матеріали IX наукової історико-краєзнавчої міжнародної конференції 20-23 січня 1998 року. Науковий збірник. — Луцьк: Надстир’я, 1998. — С.55-58.
4. О.Цинкаловський. Стара Волинь і Волинське Полісся. (Краєзнавчий словник від найдавніших часів до 1914 року). — Вінніпег (Канада), 1984, 1986. Т.1. („А”-„К”).  ВКМ, інв.№ КДФ – 14982, Т.2. („Л” – „Я”) ВКМ, інс.№ КДФ-14981.
5. М.Корзонюк. Великий дослідник нашого краю // Минуле і сучасне Волині : Олександр Цинкаловський і Волинь. Матеріали IX наукової історико-краєзнавчої міжнародної конференції 20-23 січня 1998 року. Науковий збірник. — Луцьк: Надстир’я, 1998. — С.47-48.
6.Антін Бужанський. Ріка Прип’ять та її допливи. Старі водні шляхи між доріччям Чорного моря і Балтиком. (Географічно-археологічна студія). Волиніана XV. —Вінніпег-Канада-1966. —40 с. ВКМ, інв.№ КДФ-16731.
 7. О.Цинкаловський. Старовинні пам’ятки Волині. — ВКМ, інв.№ КДФ-16394.
— Торонто. Інститут дослідів Волині. — 1979. — 124 с. ВКМ, інв.№ КДФ-16394.
8. Запрошення на IX наукову історико-краєзнавчу міжнародну конференцію „Минуле і сучасне Волині:  О.Цинкаловський і  Волинь” 20-23 січня 1998 р. Луцьк-Володимир-Волинський.  ВКМ, інв.№ КДФ-17205.
9. Програма IX наукової історико-краєзнавчої міжнародної конференції „Минуле і сучасне Волині: О.Цинкаловський і  Волинь” 20-23 січня 1998 р. Луцьк-Володимир-Волинський.  ВКМ, інв.№ КДФ-17204.
10. Фото. Президія IX наукової історико-краєзнавчої міжнародної   конференції „Минуле і сучасне Волині: О.Цинкаловський і  Волинь” 20-23 січня 1998 р. Луцьк-Володимир-Волинський.  ВКМ, інв.№ КДФ-17254.
 11. Фото. Виступає  голова  Володимир-Волинського міськвиконкому П.Мамедов на IX науковій історико-краєзнавчій міжнародній конференції „Минуле і сучасне Волині. О.Цинкаловській і Волинь”. 21.01.1998 р. м.Володимир-Волинський. ВКМ, інв.№ КДФ-17255.
12.Фото. Відкриття пам’ятної дошки О.Цинкаловського на будинку у м.Володимир-Волинському, де він проживав у 1960-70-х рр. 21.01.1998 р. м.Володимир-Волинський. ВКМ, інв.№ КДФ-17256.
13. О.Волинець. Данило Братковський // Наша Україна — літературний та популярно-науковий додаток журналу „Наше слово”. №81281 — Варшава, серпень 1960. С.15. ВКМ, інв.№ ДМ-54638.
14. О.Цинкаловський. Княжий  город Володимир. — Володимир-Волинська міська рада, 2003. — 122 с. ВКМ, інв. № ДМ-53315.
15. О.Цинкаловський. Княжий  город Володимир. — Львів. Накладом фонду „Учітеся, брати мої”. Ч.2, 1935 р. — 111с.
16. О.Цинкаловський. Волинські деревляні церкви (XVII – XVIII ст.). — Журнал „Життя і знання” . Ч. 4. — Львів, 1935. ВКМ, інв.№ ДМ – 32366.
17.Антін Бужанський. Походження державності у південно-східних слов’ян // Літопис Волині, №7. Вінніпег (Канада), 1964 р. ВКМ, інв.№ ДМ-46719.
18. О.Цинкаловський. Церкви XV-XVIII cт. на Західній Україні // Церковний календар. —Варшава, 1970. ВКМ, інв.№ ДМ-34381.19. ВКМ, інв.№№ ДМ-3948, ДМ-3949, ДМ-3950.
20. ВКМ, інв.№ДМ -36155.
21. ВКМ, інв.№ДМ -25605.
22. ВКМ, інв.№ДМ -35653.
23. ВКМ, інв.№ДМ -36165.
24. ВКМ, інв.№ДМ -35652/1,2.
25. ВКМ, інв.№ДМ -35661/1,2.
26. ВКМ, інв.№ДМ – 235660/1,2.
27. ВКМ, інв.№№ДМ -35650/1,3 , ДМ-35654/1,2.
28. ВКМ, інв.№ДМ -35514/1,2 .
29. ВКМ, інв.№ДМ -35673 — ДМ-3568/1,2..
30. ВКМ, інв.№ДМ -34116, ДМ-34117/1,2 , ДМ-340871.
___________________________________
Минуле і сучасне Волині та Полісся. Олександр Цинкаловський і край : матеріали XXVII Міжнар. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 1020-ій річниці від першої писемної згадки про Володимир та 110-річчю від дня народж. О. Цинкаловського – Луцьк, 2008. – Вип. 27. – С. 49–53.
Категорія: Статті | Додав: administrator (05.06.2012) | ОПИС ЗНАКІВ |
Переглядів: 2762 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz