Ян Квятковський. Апофеоз Почаївської ікони Богородиці.
1840 р. Полотно, олія
Ікона «Апофеоз Почаївської ікони Богородиці» свідчить про досить активне використання волинськими малярами гравюрних зображень. Майстер поєднує зображення Почаївської ікони Богородиці з темою «З’явлення Богородиці на горі Почаївській».
Чудотворний образ підтримують ширяючі у хмарах ангели, один з яких тримає червону подушку з царськими атрибутами – короною і скіпетром, а другий підносить до образу вінок з різнобарвних квітів. Над іконою ангели тримають розгорнуту білу стрічку зі словами вітання архангела Гавриїла Діві Марії у Благовіщенні: «Радуйся, Благодатная, Господь съ Тобою» (Лк. 1, 28).
В нижній частині ікони зображене явлення Богородиці на горі Почаївській, яке відбулося за церковними переказами у 1240 році. Богородиця явилася у вогненому стовпі з короною на голові та скіпетром у руці, залишивши слід своєї стопи на камені. Свідками події були пастух Іван Босий та чернець монастиря, яких маляр зобразив навколішки перед пагорбом з сяючим слідом Діви.
Подібна урочиста композиція, яка символізує прославлення образу Богородиці, ймовірно, була замовлена на честь 600-ліття явлення Діви Марії на горі Почаївській.
У нижньому лівому куті ікони частково зберігся авторський напис польською мовою: «Pinxit У. Kwiatkowsk… Kowel Л. U. 1840».
Джерело: Музей волинської ікони
|