16 березня 2017 року у Волинському краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки «Волинь в Українській революції 1917–1921 років», приуроченої до 100-річчя від заснування Центральної Ради та початку революції. На презентацію були запрошені студенти історичного факультету Східноєвропейського університету імені Лесі Українки і Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. Завітали також і ті лучани, яким не байдужа історія рідного краю.
Зі вступним словом до присутніх звернувся директор Волинського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Анатолій Силюк. Він наголосив, що даний музейний проект є лише початком дослідницької й аналітично-дискусійної роботи, покликаної привернути увагу громадськості до пошанування подій Української революції на теренах Волинського краю.
![](https://lh3.googleusercontent.com/bo9QXTBIdFKEwVo5HqoUQg6fZtmUSkBEFuE4v2K3OiNLahWfKQMU1hU2tlsYv6PR_QkGYoWM1AhwkATtH_kqbujm31Mu2OKviXUEXu-qX6h-_-dZ6odB1MnDy_FXB_PuALxf2eqZUq783FfxDDmwTS3hFOtSN2jekoE3d0Q-5HR_RgDmlq9BfB5tMgc6LgG6_Z0kSqDaevPkxtV4zs4WsOV5H8_znGLzpNMsoYpSUN5nHLlbynJw0H_TJgQM23EXHY6MWgQfh-gi1BD2-iVrGxeCqEGOWGyQMK5kl2x9mi5BgVgdeIULSwCz4D0LRP5hKZZq2F12bAzFZ1yiBTxtVV1VlfJYUsCi-80qbAFm5WMwIa4nfplUQhKBsoxtozJndZGNPzSaD2VbajcGNN6bFnmp3_NC77toX59ta5znmKTn67A-OPzzWFq8k9uGFYDWKYr2GvxnVMQ2NY8J1rhMFxtsrBE9d-iMLAG5n0MhmLy0wusfdu_bABbx9CSyY4dUM33LxuWYsawDEogLononDnc0eeqGMAKtTtjXLovgoDqOOFLo8v64YX8HXgAtRcRfcMlBY9Wu11l2M6zYGNxRosuhKKlUpywN_WZKJ4x4pIzFTQ=w800-h530-no)
Виступ А. Силюка (крайній справа). На задньому плані – професори Я.Шабала і Г.Бондаренко
Доктор історичних наук, проректор з науково-освітньої роботи та моніторингу якості освіти Волинського інституту післядипломної освіти Олександр Дем’янюк розповів про специфіку становища Волині на початку революції. Адже у 1917 році все ще тривала Перша Світова війна і у нашому регіоні перебували російські та німецько-австрійські війська.
![](https://lh3.googleusercontent.com/1moTqW3lkh8uI8ue7PCiUShFv6WWhZAXo8PKLw2a8y7lxJVnMVr-2euWyEBvVt7KSIZ7hJucHm7jrwyfplJn4o0Tn0h2633Nb9u_oXluXH0xBLXGnIO4iMcHk8X058U-UiA9fU1tk4B0QscngQb_jWrNGurVmSCaHXgNA5ywGmOMhFdmVCgwGaoZcY-XV17FDRbBXWsm-dwUljjkUYtY-igOwxdKCE_2v7SlYQEXvQ9qyWOjQDHWDy-jr84c98OR1TV3CL8HtJGWlZgYr2Ad84xCkuZnA33pA9hF2StU1Em1W0pgaqe4v3hQBhTPBetI3OfLC44vZuHHRUplNmmaI2tsAE40J8PpRIPf4ee7b5AQts83ZoTMUhO0SANZ93kKaT62L45qNS7NiYpEi9RRXdRyjgzb6OQT84HQagdG6d2AGMrjpBnID__bmIa0ArzIBX9J4Ts8NGSGB03GVB6fqZjqIt-pn-1w4YW5M1tKtg4OMWlGIP5SdP7J7BcmdXonlO5Bm6il_luTXwM6OD39PL7RUMhYF47YbQYn49bznAfQTrqqPSTDnpgn_t2C_tXRWQ2fG2zawfLBz8iaWepwrdWvU9VfmHx3ngBzpUtwYSkw0w=w800-h530-no)
Розповів він і про формування перших українських військових підрозділів на теренах Волинської губернії. Також Олександр Дем’янюк подарував музею блок марок і конверт «Українська революція 1917–1921. 100 років», які щойно випустила «Укрпошта».
![](https://lh3.googleusercontent.com/3jZq2g0u3xq-cOhhS_T7IAqFRaYhOKXxMreBgiJ6X6WR-2iVQCb_8xlql-dP4v8FQOMJ_W3c6_-71w-vB857PsU-GIKQG5yxEeVUcYm2wDa8Z5aB_y6UivIXE4nvrG3yqIWvvWyiyTdiw168eib_rj0SL83WAUh6v2usNvY7ErdNleLUJuXt4VlE9pjbmWPzO6X8X1e1C2Op7nouyIe3lDehw1IB6HD7JJvlTIfWk2H91r6zjPp6jaK9ewWOxY5PvhbrvEPmC_tBT5wj8MBpKAAb8ZUhICuUy2jSwyXwxnRIPSg2holNnb8f4C1cOMJDs_KDTOsz0W9VVf4D9dv4bfaR3naVfE_MVjgsKBMhV6U7e1AXhWa3mJQntc-w8BDW8G4YBVgGmd0OGADUziAGNNE51VKX_iaVQciNQHRegCsYbuNpXqBUviELGJ25OH5l6WsdbS-rw431CYa3kkVZgx34vJGKU0KhMCoMVMk7_sjHZcizwiIn2Q9eefpiVtSEAxNJnDWAk2ykic3jg_qtLP6-snwfLbMjGQ4YjctR06jYALkJm66oIrZ_PaRgajxtxHE2jnfhRQgEY_2ouH9DreKigU2fSdRUrEZb9MzancRs1g=w800-h530-no)
Передача марок і конверту О. Дем’янюком до Волинського краєзнавчого музею
Доктор історичних наук, декан історичного факультету СНУ імені Лесі Українки Анатолій Шваб наголосив, що без Української революції сторічної давності не було б сучасної незалежної України. Та розповів про можливі спільні дослідницькі проекти університету і музею. Його колега, доктор історичних наук і завідувач кафедри всесвітньої історії історичного факультету СНУ імені Лесі Українки Віктор Крамар подав дуже цікаві особисті знахідки з маловідомих сторінок історії Української революції на Волині.
![](https://lh3.googleusercontent.com/WB3-elcAwxT-Cix05n9tjFINyQAth4HthLCgYrCFlIs-WMCvfi79fLNMOHAd3SA88TUZzdPlVczAkuK4yapRFHPj-s_PaBTkg_VmxmnGksBERQpN-OBrISjQYVlxKXUe_eqh95tdQ8g3zF8xARczTQC4B0VF7_oUorBEHw6D-VsK-Kmsyeugj1kxMBrf9uqCOdCLiBTkTqO7FXC-zZyhov_F3Jbla516DcCtHYKDvwUxxNo6BA4nPPllz6qVLV6j0qnOJdutVw3kS9L_RA240ovmTkbQxbUosCkRLK8quIjDYN89rQ-nW1-IpmOk3PWW-jUSr7j6HznFbtYoU2mjO-W_Kz3_7uTeavhvcBgkHOZxjEPWgo8ER1ATLr7kdB1NW0v4Q3bkfVTYvvI6SK8OHKeHjyXQQeuDLmFASDWKZr-yq2uRLCXujzFDU3n_yHreL1bWvY-GxJO6_Wv6haB8kTciWrk2UJBSQOG3RqF4deQx4riXRT1TolEDWv8FVIkhfaOa3740P-tIyaZbRWMn3vHU6-QyhrU8mvCAI5LmKBAKiPFH7_r5HZmDIL6gsNdKGhPw2Ut_e4CDOpj0NE1m8262Yy9-exumGU5yXo7C2ws4LA=w397-h600-no)
![](https://lh3.googleusercontent.com/3OqJquuUG9RYWqQmzd_W9UXVaa8QoSZifUw608nlo2-cWg5OPo5fyHBqeHsEJ9foZQi-czoiFw-xQMluB_x9J474lJeiQlGGjyyWbEyrW5DFtQzXzSd5qaEpRAKwA_sOxz6sCz8dQ2PCkd-cxLx152eJLyNFi49m0GMYYFLbvt1-zz40Qlz8HZX7KK6Me0WdJ-_Fl9VwcJHfH87VamzYmKamK6bU0TmZTTxU7_oBPDjIn282qiU9tuxPG9z80XtK7KkJer7VQtnxqs_4qvYIf6vllf7PblU0EmxEoQE6OW8aPC-UdjsFEvFgYUiq5F4BrDxhw6dpTlWi_tOXOQNwZ4KxrLp3AAb1hEBlNuUCuTS19QHPmpvUUC9S8C9GrzQJpsdJKydxevgoaZ9D17CthMjcGiMSxwyVvPRUvyb7iPrQe6my91XR0dEUmJXPR3bBxsxXvq-BkzvhuUCOa-6XyVkPOSuFNBteDTc7zePUFepO6TQSN0B7FPxrivUxbBkdmswmcBVu0pbEEUzjLCE0LPM0WNrqKDvo2CnDqiLG3Ujs2WKo77NponyPZ9BtQWVpLNZPhto_eWa75OW5GVhz_SpT0vQD9cCdzLkWHxCwQHF37A=w800-h530-no)
На заході також виступив заступник міського голови, історик Сергій Григоренко. Він провів паралелі між політичною ситуацією на Волині під час Української революції і сьогоденням. Зокрема, зауважив про недопустимість роз’єднаності патріотичних сил, що може призвести до руйнації держави.
![](https://lh3.googleusercontent.com/wKgykJnB5vuHXnEQdQ5nQzUnlspiDpSwlxFOLV7WXZfBx71ISQ_Yd7H20dJjqIEZ9qCGHD66OQ6HVOQKGihC8KgYr7WiNvqQfHOsgukkhs3jk69sj3B_NYnEdDU8IctTZC_uexCQ7f0Vaq6UWj-XNWq914j_GzXZ4e34G6xZtTPjP8KF7_UquteWipViJuflURD4xqNvLoyETE2f5VYgx5tweCz3v1eDA7shQ5omURkAbnSmcJ6tKZj1jdH6tdxI2eW9Cz2vCMIyZaSYbhKKMw_Qt1bJEo8yg3z-Q7Q_C3sydI9OR6VibT3QtdRe8DbDUhIbDib9glJB6LuR-AXDMsym_ew6GeFrZFIzoH-x0DlT9WCnK-OLhzLRG9dXnxozIxNCL7L9UrVbfPBm9Ar4kLenMW5iuK-_ypByspy3OCFn7RfdQBsskIG6oTVk_N2A-dcVEu-NTHS8ILiGi9z9t4zetQYSSOgQsGHoHbZbTB3iNMEclE-DRILvhjKWWXz31y11IuuVrXR_0aPJwc9VI2kCVXlhvSy6nobf8xl4DR8N2hnKnbVeZXMVwl-ZFMZ5nwHa2-c_qxrFT8ETrH1PnirwUXBOnAN0NMpuIaVKrS4ofQ=w467-h529-no)
Насамкінець, автор даного проекту, провідний науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Сергій Лис представив присутнім матеріали виставки. Це, зокрема, документи, світлини, нагороди добровольчої військової формації Українських січових стрільців, воїни якої в роки Першої Світової війни відкрили на Волині перші українські школи. Унікальними експонатами є оригінальний примірник накладної, написаної від руки головою Центральної Ради Михайлом Грушевським і примірник однієї з його книг, видрукуваної саме революційного 1917 року. Розміщений і блок матеріалів про політичну діяльність Гетьманату Павла Скоропадського та головного ідеолога українського монархізму волинянина В’ячеслава Липинського.
![](https://lh3.googleusercontent.com/bHwKeeqbyR0nQrUsyxa_yD_fkBFid-7Q00xpRQmrZ_qBESrDDt_TLpptj_VRSP_9H4Ajzg2UAbbXx3m2p7b5J82UbYF4V4STkVbH8KDHoTkt5waRxZykzKoWAKq6QRwl5jnJii7dS4W5XyqiMmFUdsGFleWbtqXFON7jrvVqC8jd6b_MaUyYW7xDgsZ-OzBhsCXTLsGehoUkbBKVpwK6wQ3wGqraPqAe2vl_9vm20AaQ4auWNRZ6Zd5teaRQsasIKCrqZfk8atZ-sYqKJmxJIqFC5ZAwsFu1mj3NOiXvTDx24GMPlnfozwdjDQnA4NyQDX9SZFgF1CgP70DtG2Fe85PACgMe9aqFMsu-ZJ5OWflsB6A04hXino5ma0aZYpwhODqD603vnJfgc_PRgPLnq_u5ozd9GYrRZ2uiHPtFTMDj06r9gKoNBm4ZIYQ-MmMm9Vxvco2vbB48StrXy9ES9DOhtQWop98NWNdWrTLmg2RilpKdRjtHnWtQP0S4tj1iMn1elQ83VRGnAb9Gx1PFjP07iEPfKjMQ7hDaATtgYfr_4zpXBpMzTUg_S8xhAqXLRPf_4qF3huZYR35Bq-QtgrOeaHFY1dV4NpKLbRPWHGSy0g=w800-h530-no)
Чимало з представлених експонатів належить до періоду воєнних дій 1919–1921 років, коли саме на Волинь частково перемістився центр державотворчих процесів УНР. Зокрема, документи і фотографії визначних політичних та військових діячів, які на завершальному етапі Української революції перебували на теренах нашого краю. А також блок матеріалів про діяльність уряду УНР на еміграції, його допомогу у формуванні офіцерських кадрів для УПА–«Поліської Січі» в роки Другої Світової війни і, зрештою, передачу всіх своїх повноважень президенту України Леоніду Кравчуку в 1992 році.
Простежується на виставці і тема становлення української державної символіки, яка формувалась у той час. Увазі відвідувачів представлена символіка Луцька революційних часів, прапори різних відомств Гетьманату Павла Скоропадського і УНР. Окремим блоком наочно показується історія червоно-чорної символіки Ордену Залізної Остроги січових стрільців, яка потім лягла в основу символіки УПА.
![](https://lh3.googleusercontent.com/Os4OZ8aJQV2945jP_6ZKiUYV0Pwg0Q-vUPbQSJKQqPX9oibX2M-JaMKShWpWDmaJa1h3444YvWEyGhFmmxWrMBs_hlREZ_kXVmAlrxJXPz1w3i_fBN-jdvaY6nPmpmrWZnhFH7nW9azR_KX-5mAoCK6S4dKCHGJWpRHSwib3nIsxxKuomTVT0P6300N0jxX7Tdv2qe2-4G17KXcZ6CwFSMqqT16u2ogH9vUzUwmoHpERXu4B6BggLsXzMeUGuTE3pMRuXm3XB3e2r1DeBM4cb2cDl_VJJ-w24Z8y3qRb_K1zE-gXWcvAKRuGcWEdgjY9t1C-aLLACvTY_HuM3ONhcq73L8rzXxXFDoXwfIjJ33_Bxsi0_o-6KhHBAA4_klpA4nd3yuWdd8EH6YTDMCt9xiT0g2-473FCz2-jUGIe3vCNqo77K59uWv55ebuL6p-F0toZRG-COgjmGtuc7FRH0J025J2rJ2Q2fYwY2JBxadb_BWETtxyqyjFmOcgbZzXexW3o69d-E6bLC-mSkWIcwh0Ac5G7dHtjkRy7OkCa1_bBsF0lbkodxHUvF93ly9LCz9O_9_z_1DP-jTUF4ZnXNAnLmT9nXyqvLlxcUAH_q2ilvA=w397-h600-no)
Закцентовано увагу і на темі відродження українських військових традицій на Волині у 1917–1921 роках. Показані світлини двох волинян, які билися проти російських червоногвардійців під Крутами – Матвія Данилюка і Остапа Гаврилюка. Блок матеріалів демонструє історію українських козацьких підрозділів синьожупанників і сірожупанників, сформованих на початках існування УНР на Ковельщині та Володимир-Волинщині відповідно. Представлена увазі відвідувачів колекція зброї сторічної давності. Цікавими є і деякі інші речі періоду революції на виставці: тогочасні друкарська машинка, апарат Морзе, фотоапарат тощо. Окремим блоком показано матеріали, які розповідають про творення пісень і музики в лавах Січового Стрілецтва: світлини українських військових оркестрів, творців пісень, деякі музичні інструменти.
![](https://lh3.googleusercontent.com/yvkVcMqwAapfzpBztrrl-TXAu-P3GVVJhknWvexmdMD5DsY94mqyN3ditdnMSkWPgbNtB4Hp3VnHu07Jsn7d_8HFxLH2SrYX25rXWWyjOfTaEQ4xwk7X-uCDFwmuHqup9Fdg--aDck01uAbnwA6U-6RQJyuvstFbY2rZ5cTxtQGg1iFPKKDgfdJYE281En-GsUYWFcqgJ6k6V7O1YDyjZRXDJ6TRxFmNlIcg7PAkf4OTCyZxR1l1VlBls5fpybuZz88hYrkUgcgzm-9q9uXNStdCPaysV3ZHP7Tv2_YeAA4VjNrwyjQUCiqK25kEtb1vzhIDQdT20j0aYw7hCEZnCipGnEAO3UA3B7XyZW6xYRvfA245IsaivJgDuHNzEVcMgMDKQ9Bcn0HXSvoaIapi2yGvjaorU_O0AcdTF5luf8wf5P-D4LN5NaK04AGPfH_7_TMIBGS1WEk4gE1IzZ3cQD9UfJ2iqqN0Rs21CZtOtjLSDiNyh0no-F2igSyn7_KhEebOSLWlpzsQTLRnulcalQVtDRi0thD8xu2PXoRPSveFo3fkDsMrVXBQCpeJvTfPQMq5F_eToYffT9Scpy5XuUYmGgI0WbtOgsy_5tdz9V3f1g=w800-h530-no)
На окремій вітрині представлено рідкісну колекцію грошових знаків, які функціонували на українських землях у 1917–1921 роках. Це банкноти УНР та Української Держави, Радянської України, Австро-Угорщини, Німеччини, відродженої Польщі, Німеччини, імперської та більшовицької Росії. Унікальним надбанням музею є Волинські регіональні бони, в тому числі й чи не найкрасивіші з них – Луцькі гривні. Представлені й тимчасові грошові знаки інших українських земель: Одеси, Єлисаветграда (тепер – Кропивницький) і навіть тих, які функціонували на Далекому Сході – в Зеленому Клині (Українська Закитайщина). Увазі відвідувачів пропонуються також оригінали марок-шагівок, що слугували замість розмінного знаку УНР та серія поштових марок України 1920 року.
Виставка «Волинь в Українській революції 1917–1921 років» діятиме в дні роботи музею. На її основі планується проведення музейних заходів у рамках подальшого відзначення 100-річчя Української революції.
|