У конференції взяли участь вчені, мистецтвознавці, історики, музейні працівники та реставратори з України, Росії, Білорусі та Польщі. Виданий науковий збірник, до якого увійшли матеріали з іконографії, історії окремих храмів, рентгенографічних досліджень, хіміко-технологічних та ентомологічних досліджень пам’яток сакрального мистецтва України і Білорусі. Науковий збірник ілюстрований кольоровими світлинами пам’яток, більшість з яких публікується вперше.
21 жовтня у Волинському краєзнавчому музеї відбулося відкриття конференції та її пленарне засідання.
З вітальними словами до учасників конференції виступили Юрій Поліщук – перший заступник голови Волинської облради, Віталій Стрільчук – заступник начальника управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації, митрофорний прот. Роман Бегей – прес-секретар Луцької дієцезії УГКЦ, синкел у справах духовенства, прот. Василь Лозовицький – декан богословського факультету ВПБА. У роботі конференції взяли участь Генеральний директор Національного науково-дослідного реставраційного центру України Світлана Стрєльнікова та прот. Олександр Безкоровайний – віце-канцлер Волинської єпархії ПЦУ.
Конференція проходила онлайн та офлайн. Одним з важливих питань, що обговорювалися учасниками, було збереження сакральних творів у храмах та роль у цьому законодавчої та нормативної бази системи охорони пам’яток в Україні.
Учасникам конференції була представлена монографія кандидата мистецтвознавства, наукового співробітника відділу народного мистецтва Інституту народознавства НАН України Олега Болюка «Художнє дерево у церквах (за матеріалами західних областей України)».
У другій половині дня пленарне засідання конференції продовжилося у Музеї волинської ікони.
Учасникам був презентований вівтар першої половини XVII ст. з с. Борочиче Горохівського району, який цьогоріч відреставрували у ННДРЦУ. Даний експонат є унікальною пам'яткою декоративного різьблення західної традиції, одиниці яких збереглися на теренах України. Результати техніко-технологічних досліджень пам’ятки представила Любов Єфіменко – завідувачка наукового сектору рентгенографічних досліджень ННДРЦУ. Про складний процес реставрації доповіла Дарина Жигалкіна художниця-реставраторка ННДРЦУ. Світлана Стрєльнікова розповіла про багаторічну співпрацю ННДРЦУ та Музею волинської ікони у дослідженні та реставрації сакрального мистецтва Волині.
Геннадій Бондаренко – голова Волинського обласного товариства краєзнавців, подарував музею монографію за його авторства «Історичне краєзнавство Волинської області (1939-2019 роки)», презентація якої відбудеться незабаром.
Учасники конференції ознайомилися з експозицією та виставкою «Образ хреста у сакральному мистецтві Волині».
22 жовтня відбулося виїзне засідання конференції. Учасники прибули до Свято-Миколаївського Жидичинського монастиря, однієї з найдревніших обителів України. Мирослава Бондарук, екскурсоводка Центру туристичної інформації та паломництва ЖИДИЧИН ЦЕНТР, розповіла про історію та архітектуру монастиря. Науковці побували у Митрополичих Палатах та Миколаївському храмі, де ознайомилися з давніми творами сакрального мистецтва. Обговорили питання дослідження і реставрації святинь працівниками ННДРЦУ задля їхнього збереження, а також підписання меморандуму між Музеєм волинської ікони та Центром туристичної інформації та паломництва ЖИДИЧИН ЦЕНТР у справі дослідження і популяризації сакральної спадщини монастиря.
Музей волинської ікони дякує працівникам Центру Мирославі Бондарук та Юлії Дащук за професіоналізм, активну просвітницьку робот та гостинність. Будемо працювати разом задля збереження духовної спадщини Волині.