У Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки діє виставка «Великодні писанки Олени Пчілки».
Традиція написання писанок існує давно і ховає у собі глибокий естетичний і сакральний зміст. Такий вид мистецтва не могла пропустити, не увіковічнивши на папері, така людина із всебічними захопленнями, як Ольга Косачева. Так Олена Пчілка підписалася як автор збірки «Украинский народный орнамент: вышивки ткани, писанки. Киев, 1876». На одному з аркушів Ольга Петрівна розмістила кольорові замальовки 22 традиційних писанок і одну дряпанку. На семи з них – космогонічна тематика, сім представляють рослинну символіку, одна – воду, дві з геометричним орнаментом.
На виставці представлено відтворені за зразками зібраними Оленою Пчілкою писанки колодяжненців, які переймали досвід писанкарства з покоління в покоління.
До колекції писанок вписалося зібрання Великодніх листівок з обов’язковими атрибутами: паскою, крашанками і писанками, курчатками, біблійними сюжетами і неодмінним написом: «Христос Воскрес!». Саме так віталася Леся Українка у листах до рідних і знайомих. Цікавим експонатом, який представлено у музеї є оригінал Великодньої поштової листівки, надісланої Лесі Українці Марусею Собіневською (вихованкою прийомних батьків чоловіка письменниці Климента Квітки).
Джерело: Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки
|