Христос воскрес - квітує Україна,
Наш край в веснянім маєві чудес,
Звучить медово мова солов'їна.
Христос воскрес! Воістину воскрес!
30 березня у Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки святковим дійством «Лине увись передзвін Великодній» розпочався «Великдень у Косачів».
Великдень – одне з найголовніших православних свят і одне з найулюбленіших. Цей день хочеться провести радісно, світло, без метушні, просто, душевно і по-домашньому.
Саме по-домашньому відзначали Великдень Косачі. До нього готувалися по-особливому. В господі прибиралось, вичищалось. Пекли паски, розписували писанки, вся сім'я намагалась зібратися разом. У своїй книзі «Леся Українка. Хронологія життя і творчості, сестра Ольга писала: «Весною перед Великоднем, мати одержала Лесиного листа і спішиться послати рецепта на паску… Святкувати будуть у Києві, батько приїде до Києва на свята. Мати перед святами поїде до Колодяжного і там усе напече, бо в Києві нема печі і Марися сама не справиться».
Спогади, листування, художні твори Лесі Українки та Олени Пчілки, як ніщо інше, допомагають проникнути в реальний світ Косачів, дізнатися про сімейні традиції, відзначення родинних та релігійних свят.
Напередодні Великодня, за косачівськими традиціями, відбулося святкове дійство. Учні Колодяжненської школи привітали віршами присутніх з Христовим Воскресінням. Гурт «Дударик» виконав музичну композицію «Писанка на Великдень».
Обов'язково у Косачів писали писанки. Як пригадує Лесина подруга Оксана Старицька-Стешенко, Леся «розписувала писанки здебільшого квітами, які вона надзвичайно любила. Її писанки були ніжні, тендітні, без яскравих фарб. Іноді малювала вона на яєчках і ніжні арабески власного витвору. У мене дуже довго переховувалася писанка, яку Леся подарувала моїй дочці. На ній було намальовано ніжні лілеї. Мені завжди здавалося, що ці лілеї – прообраз самої авторки».
Великодні писанки зі своїх пасхальних кошиків гостям свята подарували діти.
На завершення свята дітям учасників АТО, з побажаннями щастя, здоров’я та світлого майбутнього, було вручені подарунки.
Потім у виставковій залі музею свій майстер-клас з виготовлення «Пасхальної свічечки щастя» провела для дітей Поліщук Тетяна Володимирівна. Вона розповіла про великодні атрибути та їх значення. Із великим захопленням діти разом з майстринею виготовили декоровану пасхальну свічку.
Під час майстер-класу у залі панувала святкова атмосфера. Кожний учасник виготовив свою «пасхальну свічечку щастя» та отримали незабутні враження.
Продовження «Великодня у Косачів» відбудеться 4 квітня. Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки запрошує:
Джерело: Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки
|