Уже доброю традицією у Затурцівському меморіальному музеї В'ячеслава Липинського стало відзначення пам'ятних дат, пов'язаних з іменами видатних вихідців з нашого села. Науково-практична конференція, вечір пам'яті, круглий стіл, усний журнал, лекція, тематична екскурсія збирають затурчан у стінах нашого музею. Два роки тому музейники разом з осередком Просвіти “Джерело” організували вечір “Неопалима купина Галшки Гулевичівни” з нагоди 435-ої річниці від дня народження відомої просвітительки, а дещо пізніше – урочистості до 130-річчя В'ячеслава Липинського. Цьогоріч 9 листопада минуло 130 років з дня народження його молодшого брата – Станіслава Казимировича Липинського.
Тривалий час, коли ім'я видатного історика і державника стало вже широко відоме не лише в колах науковців, а й серед громадськості, про талановитого агронома-селекціонера, доктора філософії, відомого громадського діяча Станіслава Липинського ми майже нічого не знали. Та уже з середини 1990-х років почався інтенсивний збір матеріалів про маєток Липинських і особливо про постать його останнього власника — вченого-реформатора, який зумів вивести своє господарство на рівень 50-ти найкращих на теренах тодішньої Польської держави. За успіхи в господарюванні Станіслав Липинський був удостоєний золотої медалі (1928 р.), а також найвищої нагороди Польщі – Золотого Хреста Заслуги (1932 р.).
Крім того, що Станіслав Казимирович був умілим організатором виробництва у своєму маєтку, він обирався віце-президентом регіональної земельної спілки, був учасником і куратором сільськогосподарських виставок у Луцьку і Володимирі-Волинському, спонсорував відбудову костелу в селі Затурці, допомагав селянам піднімати з руїн поруйновані війною господарства.
Велику увагу Липинський С.К. приділяв вихованню своїх синів і доньки, їх якісному навчанню та гармонійному розвитку. Не випадково всі діти Станіслава і Марії Липинських стали відомими людьми в тих галузях виробництва і науки Польщі, де вони трудились.
Про все це йшлось у виступах на вечорі, присвяченому ювілейній даті Станіслава Липинського. До музею прибули учні Зубильненської ЗОШ І-ІІ ст. та Затурцівської ЗОШ І-ІІІ ст. імені В.К.Липинського. Старшокласники зацікавлено слухали розповідь завідувача музею Віталія Кушніра про життєвий шлях і наукову діяльність видатного земляка, ґрунтовне краєзнавче дослідження про розвиток господарства Липинських у міжвоєнний період, з яким виступила учениця 10 класу Дарина Дубчук, спогади про родину Липинських їх сучасників-односельців, якими поділилась учитель Затурцівської школи Євгенія Марченко.
Потім учасники заходу ознайомилися з виставкою “Станіслав Липинський — видатний селекціонер”, цікаву екскурсію якою провела молодший науковий співробітник музею Віра Чопко. На виставці експонуються оригінали окремих документів з архіву Станіслава Липинського, фотоматеріали та особисті речі вченого.
На пам'ять про цю урочистість школярі сфотографувались біля меморіального куточка Станіслава Липинського.
Наталя Гатальська,
провідний науковий співробітник Затурцівського меморіального музею В'ячеслава Липинського.
|