Напередодні дня пам’яті 40 святих мучеників Севастійських (22 березня) у Волинському краєзнавчому музеї відбулось веселе етнографічне свято викликання птахів із вирію та закликання весни. Адже до цієї дати зрівнюється тривалість дня і ночі (20 квітня – день весняного рівнодення, початок астрономічної весни). Діти не тільки познайомились із старовинними народними повір’ями, звичаями та обрядами, що супроводжували цей день, але і прийняли в них участь.
Українці вірили, до дня рівнодення прилітає 40 різних видів птахів. Господині на Сороки пекли 40 медових пісних булочок у формі пташечок. У різних регіонах України їх називають по-різному – жайворонки, голубки, сороки, буслики. Їх дарували дітям, розвішували на деревах в садках, обходили з ними усі вулиці, викликаючи птахів з теплих країв. Очолювала це дійство святково вбрана дівчина. Її називали Паняночка-Весняночка.
Коли діти вперше бачили на гнізді лелеку, примовляли до нього:
Чорногузе-дядьку,
Зроби мені хатку
І ставок, і млинок,
І вишневенький садок!
Якщо бачили диких гусей, кидали їм у слід соломинки, приказуючи:
− Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!
Щоб журавлі оселялися у рідному краї діти, побачивши ключ кидали додолу червоного пояса, приспівуючи:
Журавлі, журавлі,
Колесом, колесом,
Над червоним поясом!
Ваші діти за лісом, за лісом!
Але особливе місце у переліку птахів, яких згадують у день Сорока святих, відведене сороці. Казали, що вона на Сороки іменинниця, адже етимологічно слово «сорока» пов’язане словом «сорок», тобто, вона «охрещена» у цей день.
На згадку про відвідування музею маленькі екскурсанти отримали подарунки – паперових журавликів та смачне медове печиво у вигляді пташечок – жайворонків.
− Із краю-кураю
Пташок викликаю:
− Летіть, жайворонки,
До нашої сторонки.
Спішіть, ластів’ята,
До нашої хати –
Весну зустрічати,
Зиму проводжати!
Відділ музейного розвитку
та екскурсійного забезпечення
Волинського краєзнавчого музею
|