11 квітня 2016 року вся світова громадськість відзначає Міжнародний день звільнення в’язнів фашистських концтаборів.
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3624.jpg)
Цей день встановлено в пам’ять про повстання в’язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року. Табір для чоловіків Бухенвальд був і залишається символом нацистського правління, він був збудований ще у 1933 році.
З цієї нагоди 11 квітня у Волинському краєзнавчому музеї було розгорнуто фотодокументальну виставку «Пам’яті жертв нацизму». На ній розповідається про волинян, які під час Другої світової війни перебували у таборах смерті: А. Бакулевич, П. Клінкевич, М. Мазур, К. Зінчук, О. Супрун, Д. Ковальчук, представлено матеріали про концтабір «Норд № 365» в м. Володимирі-Волинському, географічна карта розташування таборів на території Німеччини і окупованих держав, спогади в’язнів Євгенії Музики, Віталія Супруна (його батько загинув в Майданеку), Олександра Ніколаєва, Василя Терещенка, книги з бібліотеки Волинського краєзнавчого музею.
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3804.jpg)
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3901.jpg)
На виставці експонуються фото надані Луцькою громадською ветеранською організацією «Спілки в’язнів-жертв нацизму», яка займається проблемами людей, які пройшли через жахіття нацистських концтаборів, були «остарбайтерами» у промисловому та сільськогосподарському секторах нацистської Німеччини.
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3907.jpg)
Відвідувачі мали змогу оглянути конкурсні творчі роботи дітей класу образотворчого мистецтва Маяківської дитячої музичної школи та Луцької і Ковельської дитячих художніх шкіл на тему «Війна і мир: діалог поколінь».
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3894.jpg)
Присутніх на зустрічі членів громадської ветеранської організації «Спілка в’язнів – жертв нацизму» привітали заступник голови облдержадміністрації Світлана Мишковець, заступник Луцького міського голови Андрій Киця.
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3631.jpg)
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3725.jpg)
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3799.jpg)
Під час Другої світової війни нацистська Німеччина на території окупованої Європи створює 14 033 місць примусового тримання. Більшість концтаборів були обладнані газовими камерами та засобами масового знищення людей – крематоріями. Найбільшими фабриками смерті були концтабори Освенцім (Аушвіц), Майданек, Треблінка, Маутхаузен, Заксенхаузен, Равенсбрюк, Флоссенбюрг, Дахау, Бухенвальд, Штутгоф та ін.
![](/MasZahody/2013DenPoezii/9/DSC_3625.jpg)
На Волині в період нацистської окупації (1941-1944 рр.) у концтаборах загинуло 47 960 військовополонених. Лише у Володимир-Волинському концтаборі «Норд № 365» було розстріляно, померло від голоду і катувань 25 000 військовополонених. В гетто на Волині було знищено все населення єврейської національності (110 000 чоловік, у тому числі 25 658 у Луцьку).
Фото Л. Максимова
|