До Міжнародного дня птахів та Всеукраїнської операції „Птахи прилетіли!” у відділі природи Волинського краєзнавчого музею 30 березня відбулось еколого-етнографічне свято „Перше квітня – день зустрічі птахів”.
Міжнародний день птахів проходить у рамках програми ЮНЕСКО „Людина і біосфера”. Саме першого квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.
Уперше цей день, як масове дитяче свято, був проведений у Сполучених Штатах Америки у штаті Пенсільванія. В Україні відзначається з 1928 року як день зустрічі перелітних птахів. Уже 90 років! Щорічно на початку весни українці виготовляють тисячі штучних гніздівель – шпаківень, дуплянок, синичників, опор під гнізда лелек, облаштовують місця для гнізд диких водоплаваючих птахів.
Птахи – окраса природи, невтомні крилаті захисники полів, лісів, луків, садів! Вони вражають нас дивовижним оперенням, неперевершеним співом, надзвичайно далекими перельотами, своєю відданістю рідному краю.
Учасники дитячого ранку – старша група ДНВК № 17 міста Луцька – ознайомилися з перелітними птахами Волинської області, навчилися розрізняти їх голоси та форми пташиних зграй, взяли участь у народних обрядах зустрічі птахів із Весняночкою-паняночкою, послухали волинські казки, легенди та повір’я про улюблених пернатих українського народу – лелеку, журавля, лебедя, ластівку, зозулю.
Діти з цікавістю познайомились із колекцією барвистих глиняних свищиків-пташечок волинського гончара Анатолія Філозофа. Малята спробували грати на цих старовинних українських народних інструментах, відтворюючи пташиний спів, а також шукали в експозиції відділу природи чучела птахів, на яких схожі свищики.
Переглянувши мультиплікаційний фільм ,,Про кота, Васю і мисливську катавасію”, юні екологи дали відповідь на питання: „Що станеться із нашими садами і лісами, якщо не буде птахів?”.
На згадку про відвідування музею маленькі екскурсанти отримали подарунки – смачне медове печиво у вигляді пташечок – солодких „жайворонків”, яке в давнину матері випікали на свято Сорока Святих Великомучеників (Сорок Святих) та роздавали своїм дітям для викликання птахів із вирію та зустрічі весни, що супроводжувалося такими словами:
− Із краю-кураю
Пташок викликаю:
− Летіть, жайворонки,
До нашої сторонки.
Спішіть, ластів’ята,
До нашої хати –
Весну зустрічати,
Зиму проводжати!
Фото Л. Максимова
|