15-16 грудня ц.р. в рамках відзначення 150-річчя від дня народження Модеста Левицького – письменника, лікаря, педагога, громадського діяча, відбудеться Всеукраїнська наукова конференція. До цієї події виставку «Тяжка дорога Модеста Левицького», організовану відділом фондів музею спільно з відділом давньої історії, буде доповнено новими матеріалами. Це, насамперед, журнали «Літературно-науковий вісник» за 1908 рік, де вперше було надруковано перекладений М.Левицьким роман Ептона Сінклера «Нетрі», який в оригінальному викладі – англійською – вийшов друком 1906 року (до речі, про цей факт немає згадок навіть у сучасних енциклопедіях), ксерокопії видань творів для дітей (серія «Золота бібліотека української дитини»; Львів, 1930).
Ларисою Пилипівною Токарук передано оригінальні матеріали, пов’язані з діяльністю Луцької української гімназії у 1920-30-хх роках, у якій у 1927-32 рр. працював М.П.Левицький: фото гімназистів періоду діяльності гімназії (до 1939 року), і пізніших зустрічей у Луцьку колишніх однокласників, яких доля розкидала по всьому світу.
Учні М. П. Левицького:
![](https://lh3.googleusercontent.com/i2IqFg4G5XWruFguqo3WDQADUy8-5zW5cmfmuUQ7bzinhaPJsQdvZdw4FTML3VK9G2Bg6hJABJ9Z5uFkZg9OhUJTAVsTfMIvFx8E0OLndv5N62CPXcMdO49VSyMsbtO3SGm_0Hje_gnctMKt863AlIC7Dy2OKNYugM_QMxfZGlRrdP714cbZxGZWIyyBenKGgrt8D7bAtE6htytSQyWVOlzeE_a60AtSKHIpVB0k_2LsW600wdP1ZtX4zafFjbBcgoywwWLRhoCJRFdg-3jDXnqogHnbWiRMbpgqrb0YlRSd0Bn_0k3SnQ4MMHMmQ5FXEcgKY9K_9mvdrSBKEmD763WhB-deKPqLhhkUZ4hKgoSOKU1EVfcu4CSYcJjBNSTlo1MPqm4De6cPDeLQOUvaBU-aYVz6kTUE6EKBJKLsAbYlgCUckszKAIemzE5LykIePgbtbDUvDdkqcU7AxzzrDZHZhuIVGBTDE18zAXZk5mMFeC0Sey643M_w59MHta7vkyXxmDuYJ778iph6B18iQsExFPmw1q_yuwIOuYdHQCnA8pwM1_ys42JjpnmMoU8hgVFvWFQB655KUF4QcjKgQKZPeghgD-NYUFzPeF3LRg=w464-h745-no)
Микола Затовканюк з Полонки Луцького р-ну; пізніше – професор Празького університету. Фото 1988 р.
![](https://lh3.googleusercontent.com/OuCubOqKIS-oESou9mk-tVJ5JMgcgJkeDC3yqBJl33c75M0hGjZIM4lcvjKPiaSqZTwjxOurKPqRiXzqME-_hJrAYMi0_Q-HCOz8PuYSZeVxuX2pC4wsWLs5urFz1RvdAR4Rw7iEI5mZI4ApZ8nkjwL4Bruf2BJ-YzBRaxUN6ewAtDrxG03O2TrmWWGcap3mPSzCv6p1URP1DYB1csx5Lfb3mVlpYpf1Si1UL8g9K4sktSD77APPOPFNsDdR70WDfMTik6B3-5vT3Q7Kq0dcF4idyhqzjQm5ACLmyWXF-FU_sZUf2ASRLQE7x6Rbo16lTvndmJ0xhlYRVWOUfphRu3rs7Rv7LtI-vgWcnjx47GwOTO2aRi2tcvyDIMz6VFjSld7GHQakgSpx1aoj_WUB4v-k1v798uis-V-iHzz8-P6bPquSjrUtECVzkUgMv_nCk1RCfDxp4cI9JINZPvlPnxqwHNuu1XShX3YVtKuvyEItVNURkXOdbmNCYRdQyAFvPFWKe3MAl7JEBPiwFsWkzUpWdB8I7Mgt_N4gT_ZYhpxFdnSnTHtdWiZ6x9ngFnSyTHkfHNFUcGvDYXtRwi4rd-SAsS7sZhvNigh6IPVQtA=w710-h486-no)
Василь Гутовський (зліва) і Юрко Сало. 18.Х.1931 р.
![](https://lh3.googleusercontent.com/xW3XaSzZf1FLMXbyeaTs_QsbuYSCdj6MWlSehXm4saq1Xw40wfaOB0OAE5R4zKO3aAZXfEQm_ULi5UPkmpWuMn291gPpS0yrgGgmW_shbstsjueEmMyNhQxFYipbsxBB2w9JivrO-x7vJjGTpazf3UYVDkn9B6glyH1dKp654ZMW9f2d1uQiHjHzTZq-Bv_EySOB5AF1ddqulFVaK0xb0H44-bDSq0DLjxr_ii0GZTBi2MaveyJ2lGvRoatONQGLWGYRe78-RzbNAaA0kXbg1qlEVXcDwhOsYu9tUzxVm-h_0NZR7ORz_dJ4JKBeUhpAsuL4RlacsL2lBZ9Rapm6NkeKS2bybRDDIijJnhVqS_TxTzWG_LNt3E5WjnoteykUgiWsJQfEmCyKIbK2DP-WYEk5IVe6uHv1KkGpeADz8R2CFIDSbnU69bFYnxVc2MTEZigRgartOrc3V0ViXgxrH8ccakKYrXcsYKDBx126nR4Th8shul1fbEbsbPn3jcBquCS3ns0Z_PrwTq84ssK_6ttXBqPlKpKJlL3OvVZRKv7wSN8bW2372O-9DLQBV6k0cYehcbLaCHpI0ciP0hkXebGWthdb_MK-YQ07iBMKew=w505-h771-no)
Учениці 1929-30 навчального року. Нижній ряд, зліва направо: Олена Кульчицька, вчителька укр. мови і літератури Софія Орлова, Єва Молоткова. Верхній ряд: Левчанівська Ірина, Лопухович Ангеліна, Степура Оксана
Унікальним експонатом – доповненням виставки є берет Надії Кревської, колишньої гімназистки ЛУГ у 1934-38 р. родом з містечка Торчин на Волині, яка залишила теплі спогади про роки навчання і повиті сумом – про подальше життя і поневіряння своєї родини. Але куди б не закидала її доля – берегла дорогу реліквію – частинку уніформи гімназистки ЛУГ за 1938 рік, – синій сукняний берет з вишитою емблемою.
![](https://lh3.googleusercontent.com/L8tyDz_n_xs2sdcv6rolY_Y2Gx2IDl43sUBP-jQu8qQaiZQL7KcjyDyF-JvzD99I71cnFy60q26T_YAJeRoTun4tebEIvhUP5Ab1YecXOVDQT15Qeh171RboXFnhtlstsLRgDWv032lgMtGQH1OBPq6mYYGuURhhaVCX6sqUzyqCwILtXZ_AnJSbXVI34MuA-Vq07pcO7JqLHnAIEheaociggg8m1R7PQns15KGiKursjdbQutVgrpydt5y5pEzwoR16k0mPO3fkvdkmExQsIiFJqB2HNy80_ELKUj2eZ-9oCiwvcA7GyNmDBdmS9Kz089xGiVSY4DhzM5yd-vOu3Oszh2ZsNcLExGusFvFSpWoo0JRRU9GOOdNRLl0ECLfIrTrdso1Bq1RBouHp-Fvsnm2m1BfHHadV7Hi23RmkXwt6tejgxwrtn8YgslvbW0iPjDW7jNxnA-ojLsSDE1kAwdbrf25Ct38fgs9CDTGIKJv1Au-_thnAPJ9QRGCrUEoYcDBHJfoTQZJyOrv_uIeFTHF4aai6vPMCn-Xv-RXCiT8P0v_CmtshqH7QIY_DzAQ6n8CTEqbTyXadbvw2jlLBzjSlKzpzGLzYLISuVPzDsQ=w530-h581-no)
Унікальна реліквія – берет колишньої гімназистки ЛУГ Надії Кревської. 1938 р.
![](https://lh3.googleusercontent.com/PqF7_C9GZUHg8RBW65kagTWluDa0SvfROv8sk9cAJHbH6I9BoLYgDXv7n8JcX7Ss7zzZRRwtwjEmjsbP6gSXHh4n2A4aoNqY3q6aYI0E6yZ0GzRHlySbNjAndbsfOwGQ7CjmrH_RyOGe-OZEs__3HPF1OgdP6bjJby8zuAZAD_0nG6T2ErI1gYL2HmMMniKoarsXiJJwiI-efEbAwDauQW78UmrYuP4JTyso4eK4yfnwaxft3hddrJ0s0rpHwZp3Aw3QDKTDdR1bDkV1FHnP34D_Q9m8tF5KG0BmVcWinzWqHIJAZFmVTXJTt2kJhjyv7cfqqlxRarPYmXXIBtn6mlXtYPlLPRB7McUdFh8WPW3XPEDurkBJXZ5TXKOqO_DGW20wLkcj9q23fjzUSQhCviOKGbx-4X98V2OL4I-Tr7Wss1Nc0q_stu44651hbcPSXbok4r6FZngsQVEcTMIJ78cK127KRY5nCnRKUnQGvYRMI93bcIXAcbvxQJqia01YuCR71m-vxt_acE7FPVE9ekPuQRGbLV6Oh_M_TTvJzJgbpBPKj2Y4qQ6DJKlwXRRgd1pKfHHl9skkn-eece26ils1uETR2i3hv6fcKfa5CA=w492-h769-no)
Саморобна бандура. На такій, ймовірно, навчав гімназистів Модест Левицький
![](https://lh3.googleusercontent.com/AW7Q-MhD6OMqGSDY23eUh0dxiWBMVJ5eLreBYuDfQS_vYvtBolRXiJnuFEL8QI2H-JnBhQTPqzvl9FRcvI3CPGPtCAZSuuf55rY9g2ywIEarxvRfFyqLS-8vn1wr8qL_qcEpwxsWRe74Vxbacc8dg3RzFNheVZgoFujrZfpJWCS9p0ie3jtsJv9VlHoCC-sOqU_GhqZR46t6M24yI8xfYu2l9vpXYV_LDnr5o8Hqhz4tzPCdJjKMJjC-GeX6DvHWMGEIOgYlv6ob0uRzcT0fljHaTTR88wJUSqn7cwK-bZTykk6LaI-u17Z5TPGqRIi8UqKSGx9rxFuVDpsHFfQZa_jgRkGVa6yHUHQ-YopvezFmUDtz8QWKqIucn72bzoXNhJBb946OxHbQXM59acJLLsaXmoBOVPGyclrcZvAigEhFnsqNSVNljbNkfpVR94maZvZwuQJs6HGnNyUwgHWvJQc_6TJWLFNwdWxRt3I36wTAqAN8URDwWdam_SXN8qrf0jl6kuxjo7TuZ-TbwrDCtRLgs0cbxp9GzK2r5Y7w7TQMLD1YdKyE72bitUpajv01TxMLAyfoUAclWKJvQAjnPDUHSYtDiY8lLWM5O0Q_8Q=w1024-h677-no)
Зустріч колишніх гімназистів 15-16 серпня 1998 р.: ІІІ з’їзд з нагоди 80-річчя ЛУГ. У нижньому ряду 6-та зліва з букетом червоних гладіолусів – Лариса Пилипівна Токарук, організатор зустрічей колишніх гімназистів у Луцьку, автор книг про Луцьку Українську Гімназію і одного з її вчителів – Модеста Левицького
Наталія Пушкар,
головний хранитель музею
|