За ініціативи провідного співробітника відділу давньої історії Волинського краєзнавчого музею Т. Є. Садовник започатковано новий цикл заходів, який називається „Історія одного експоната”. Метою циклу є пізнання історії та долі не тільки українського народу, а й окремих експонатів, як мовчазних свідків нашої буремної історії та незчисленних лихоліть, які переслідували український народ протягом століть.
Перший захід буде присвячений волинським кахлям і кахлярству, як цікавому і неординарному явищу в історії. Волинська земля здавна славилась своїми майстрами, а особливо гончарями. Історія керамічного виробництва на наших землях сягає тисяч і тисяч років і досягає свого апогею у ранній модерний час, коли з’являються десятки видів виробів та безліч форм їх орнаментації. Вінцем гончарного ремесла стала поява кахель, які спершу несли лише практичну функцію, а пізніше стали предметом декору і прикрасою оселі.
Кахлі з’явились ще у XVI столітті. Та справжній бум кахлярства починається у ХІХ ст. Саме тоді кахлі вкривають багатою поливою і складними орнаментами, або розмальовують народними сюжетами. Особливим багатством відзначаються кахлі у дворянських оселях.
Кахлі наших майстрів не надто відрізнялися від аналогічних виробів інших осередків, однак було дещо елегантніше. Сільське кахлярство на Волині в поодиноких гончарних осередках існувало ще на початку XIX ст.
Зазирнувши у минуле і, побачивши витоки основних форм та декору народної кераміки Волині, можна зробити висновок, що її риси формувалися протягом багатьох тисячоліть й остаточно викристалізувалися до XIX ст.
Захід відбудеться в середу, 26 квітня, у приміщенні Волинського краєзнавчого музею, за адресою м. Луцьк, вул. Шопена, 20, початок о 12 годині.
Запрошуються усі хто цікавиться історією та краєзнавством.
|