«  Червень 2019  »
Головна » 2019 » Червень » 27 » Всеукраїнська конференція «Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури»

25–26 червня 2019 року на Волині відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури». Конференція присвячена 170 річчю від дня народження української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки, матері Лесі Українки Олени Пчілки та 70 річчю з часу створення Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки. Організаторами наукового зібрання виступили Волинська обласна рада, управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації, Волинський краєзнавчий музей та Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки. Конференція проведена в рамках Регіональної програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в області на 2016–2020 роки.

Дослідження про життя, творчу спадщину та увічнення пам’яті Олени Пчілки, Лесі Українки, історію Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки представили науковці з Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, Волинського краєзнавчого музею, Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, Музею «Лісової пісні» в урочищі Нечимне, Музею Лесі Українки в Києві, Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Художньо-меморіального музею Івана Труша, Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, Державного архіву Волинської області та інші.

Перший день конференції, 25 червня, проходив у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки в Луцьку. Перед початком конференції її учасники та представники влади поклали квіти до пам’ятника Олени Пчілки.

У роботі конференції взяли участь перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик та начальник управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації Ольга Чубара.

Був здійснений показ колекції сорочок, виготовлених за мотивами узорів Олени Пчілки майстринею народної вишивки з м. Ковель Тетяною Ведмедюк. Показ прокоментувала Мар’яна Місяць – донька вишивальниці, студентка Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

26 червня конференція проходила у Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки.

Учасників конференції вітали: Ольга Чубара, начальник управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації; Валерій Дмитрук, заступник начальника управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації; Віталій Кашик, голова Колодяженської ОТГ; Оксана Важатко, директор Волинського краєзнавчого музею; Тетяна Матяшук, начальник відділу культури Ковельської РДА; почесний громадянин міста Ковеля, український літератор, член Національної спілки журналістів Анатолій Семенюк; Іван Оринчак, священник Колодяжненського храму УПЦ, письменник; Людмила Стасюк, директор Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки, заслужений працівник культури України. До слова були запрошені учасники заходу, що прибули з Ковеля, Луцька, Львова та Києва.

По закінченні пленарного засідання відбувся літературно-мистецький захід «Волинь незабутня, країно славутня!... Здавен мою душу чаруєш!..», проведений науковими співробітниками музею Марією Чашук та Любов Мержвинською. Катерина Волох перенесла присутніх у далекий 1882 рік та словами Варвари Дмитрук розповіла присутнім про приїзд родини Косачів до села Колодяжне. Також науковий працівник читала уривок поеми «Козачка Олена», яку Олена Пчілка написала саме у Колодяжному.

Родзинкою заходу стали виступи фольклорних колективів з с. Скулин та с. Уховецьк. Своїм співом гостей зачарувала пані Наталія з с. Білин. Слід зазначити, що у ці села возила своїх дітей Олена Пчілка, де навчала їх народних звичаїв та записувала разом з ними український фольклор.

На завершення заходу Оксана Боярчук, молодший науковий співробітник музею «Лісової пісні» в ур. Нечимне, читала вірш Олени Пчілки «Волинські спогади».

Віра Михайлівна Комзюк, заслужений працівник культури України, багаторічна берегиня дому Косачів провела відкриття виставки «Козачка Олена» Олени Пчілки в інтерпретації волинської художниці Валентини Михальської».

Учасники конференції мали змогу оглянути музей та поспілкуватися у дружньому колі.

Видано ілюстрований науковий збірник матеріалів конференції.

Фото Л. Максимова

Переглядів: 435 | Додав: administrator | Рейтинг: 0.0/0