«  Квітень 2013  »
Головна » 2013 » Квітень » 12 » Волинському краєзнавчому музею подарували Краківське видання творів Лесі Українки 1940 року.

«Українське видавництво» у Кракові – Львові, засноване в грудні 1939 року (діяло до березня 1945-го), було єдиним дозволеним окупаційною німецькою владою українським видавництвом у Генерал-Губернаторстві і найбільшим видавничим осередком часів Другої світової війни. Тут видавалися українською мовою і для потреб українського населення підручники, періодика – газети й журнали («Краківські вісті», «Малі друзі» – місячник для дітей, «Ілюстровані вісті»), твори красного письменства. Авторами «Українського видавництва» були Богдан Лепкий і Святослав Гординський, Євген Маланюк і Юрій Шевельов, Іван Крип’якевич і Тодось Осьмачка, Михайло Возняк і Дмитро Дорошенко, Дмитро Чижевський і Юрій Косач. Найбільшим накладом виходили «Історія України» і «Кобзар» Т.Г.Шевченка; передруковувались твори Василя Стефаника й Леся Мартовича, Б.Лепкого, М.Кордуби, І.Багряного, М.Зерова.
Порівняно невеликими тиражем – всього 3000 примірників 1940 року вийшла збірка «Вибрані поезії» Лесі Українки в серії «Літературна бібліотека» ч. 3, зі вступною статтею й під редакцією магістра Ірини Пеленської (до речі, директором видавництва до травня 1940 року був Є.Ю.Пеленський; треба думати, саме у цей період й вийшла друком збірка творів Лесі Українки). Автором досить скромного художнього оформлення обкладинки – зображення лицарських обладунків з лицевого боку і логотипу Українського видавництва у Кракові на звороті виступив «М. С.». На вклейці – портрет Лесі Українки (з фото 1886 року).
До фондів Волинського краєзнавчого музею книгу подарував наш постійний щедрий спонсор – Віктор Олексійович Літевчук з Луцька. Краківське видання творів Лесі Українки 1940 року давно вже стало унікальним, раритетним. Принаймні на усі музеї Волині – державні й громадські – воно поки що єдине.
Наталія Пушкар
Переглядів: 690 | Додав: administrator | Рейтинг: 0.0/0