Головна | Статті | Конференції | Анонси | Галерея | Контакти

Волинь туристична

Волинь туристична

,

Агросадиби Волині

,

Туристичні райони

, Волинь, Луцьк, туризм, екскурсії
 



Меню сайту
Пошук
Наші партнери
Музейний простір України
Музейний простір Волині
Історична Волинь
Львівський історичний музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Державний архів Волинської області
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Національна спілка краєзнавців України
ДП „Волинські старожитності” ДП „НДЦ” „Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Галерея мистецтв „Арт-кафедра”
Сайти музеїв
Волинської області
Форма входу
Логін:
Пароль:
Календар
«  Липень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Головна » 2016 » Липень » 19 » Обласний музей запрошує на презентацію виставки, присвяченої 150-річчю від дня народження М.П.Левицького
09:33

Обласний музей запрошує на презентацію виставки, присвяченої 150-річчю від дня народження М.П.Левицького

Закрити баннер

22 липня 2016 року о 12.00 год. у Волинському краєзнавчому музеї відкривається стаціонарна виставка «Тяжка дорога Модеста Левицького», присвячена 150-річчю від дня народження українського письменника, культурного діяча, педагога, лікаря і дипломата.

Модест Левицький (1866–1932)

25 липня 1866 року в селі Вихилівці на Поділлі в поміщицькій українській демократичній родині у Модести та Пилипа Левицьких народився син, якого нарекли на честь матері Модестом і якому судилося долею стати в майбутньому письменником, лікарем, педагогом, державним і громадським діячем, – а насамперед Людиною.

Отримавши гімназійну освіту у Кам'янець-Подільському, вступив на історико-філологічний факультет Київського університету; 1888-го, після чотирьох курсів, перейшов на медичний, який закінчив 1893 року. Лікарську працю Модест Левицький почав на Волині, в Ковелі, обійнявши посаду земського лікаря. Живучи у Ковелі, не міг не спізнатися близько і не заприятелювати з родиною Косачів, яка жила в Колодяжному. Спілкувався з Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, яка потребувала його лікарської допомоги. 1895 року брав участь у практичних заходах по боротьбі з холерою, яка того року спалахнула у Ковельському повіті.

З 1896 до 1927 року жив в Україні – на Поділлі, на Київщині, та за її межами – у Греції, Польщі, Чехії. 1927 року повернувся на Волинь, до Луцька, отримавши посаду вчителя Луцької української гімназії. Викладав українську мову, етику; навчав дітей грі на бандурі; організував музей народної творчості і народного мистецтва; як гімназійний лікар дбайливо лікував гімназистів, купуючи для них ліки.

Будинок колишньої Луцької української гімназії, в якій М. П. Левицький 16 червня 1932 року провів свій останній урок

Писати почав рано, друкувався з 15-ти років. Літературних псевдонімів мав багато, серед них – Макогоненко, М. Пилипович, Виборний. Власним коштом видавав просвітницько-популярні брошури про холеру, сибірку, скарлатину, застерігав від лікування у знахарів і баб-«шептух». Але не лише медична тематика цікавила його. Він писав і видавав популярні книжечки з мовознавства «Українська граматика», «Рідна мова», «Круті слова», «Язык, наречие или говор?», «Паки і паки». 1907 р. вийшла перша збірка М. Левицького «Оповідання». Героями його творів були прості люди – селяни, міська біднота, дрібні службовці: на їх боці завжди було його співчуття. 1928 року в Луцьку написане одне з останніх оповідань – «Тяжка дорога». Тяжка дорога випала Модесту Левицькому в житті. Але він йшов нею чесно, не залишаючи «зерна неправди за собою». Тому вона й привела його до Слави.

Виставка вперше створена за матеріалами фондів Волинського краєзнавчого музею і представляє всі віхи життя Модеста Левицького, його письменницьку, лікарську та громадсько-культурну діяльність, місце і роль в інтелектуальній еліті Волинського краю, внесок в українську культуру.

Виставка буде діяти у приміщенні Волинського краєзнавчого музею з 22 липня ц. р. у дні і години роботи музею.

Головний хранитель ВКМ Н. Ю. Пушкар

Переглядів: 612 | Додав: administrator | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Зробити безкоштовний сайт з uCoz